Kadınlar, çocukları istismarcısıyla evlendirmeye tepki için 41 ilde sokağa çıktı

 

Kadınlar bugün 41 ilde sokağa çıkarak, yarın Meclis Genel kurulunda görüşülmesi beklenen "Çocuklara yönelik cinsel istismar cezalarının evlilikle affını öngören" yasa değişikliğine tep/kilerini dile getirdiler.

6.01.2020
Yazı Boyutu:  
Çocuk yaşta evliliklerin af kapsamına alınmasını öngören yasa değişikliği bir kez daha meclise gelecek. "Bu istismardır, istismarın affı olmaz" diyen kadınlar ise bu yasa değişikliğine tepkili. Türkiye’nin çeşitli illerinde kadınlar bugün yaptığı eylemlerle istismar affına karşı bir kez daha seslerini yükseltti.

Daha önce kamuoyunun tepkisiyle iki kere geri çekilen "Çocuk istismarına evlilik yoluyla af" düzenlemesinin  Adalet Bakanlığı'nın tekrar  Meclis gündemine taşımasını kadınlar, 40’ı aşkın şehirde "Çocuk istismarının affı olmaz" diyerek tepki gösterdi.

İSTANBUL197 kadın örgütünün imzası ile hazırlanan ortak açıklamayı Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği Savunuculuk Koordinatörü Yeşim Erkan okudu. Daha sonra ise katılımcı kadınlar söz alarak görüşlerini dile getirdi.
 
‘Çocuklara zarar verme çabalarından vazgeçin’
 
Kız çocuklarının kendilerine tecavüz eden kişilerle evlendirilmesine ilişkin gündeme gelen düzenlemenin, 2005 yılında ceza hukuku reformu ile engellendiğini belirten avukat Selin Nakıpoğlu Anayasa Mahkemesi tarafından, yürürlükte olan imam nikahı kıyılması için yapılması gereken resmi nikah kıyılması şartının kaldırdığının altını çizdi. 2016 tarihine kadar işlenen suçlarda cezasızlık olduğunu vurgulayan Selin, “Geldik 2016 Haziran’a bu sefer boşanma komisyonu raporu ile karşımıza çıktı TCK 103. Kadınlar veto etti o raporu. Geri çektiler ama yürürlüğe sokmak için teker teker madde düzenlemeleri yaptılar. Yürürlüğe sokmak için şuanda da uğraşıyorlar. Bu kabul edilmez olan tasarıyı ve temcit plavı gibi birkaç senede bir önümüze çıkardığınız bu yasayı bir dolaba kapatın ve bir daha o kapağı açmayın. Çocuklardan elinizi çekin. Çocuklara zarar verme çabalarınızdan vazgeçin. Çünkü biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
‘Tecavüzcü ile evlendirmenin yolu yeniden açılmış olacak’
 
Düzenlemenin asıl hedefinin 12-15 yaş arası çocuklar olduğunu dile getiren avukat Ceren Akkaya da affa gerekçeler üretildiğini ifade etti. Tutarlı olmayan mağduriyetlerin detaylarının açıklanmadığını belirten Akkaya şöyle konuştu: “Bu tasarı gerçekleşirse neler yaşanır? Bu af ile 12 yaşındaki bir kız çocuğunun kendisinden 15 yaş büyük bir erkek tarafından istismar edilmiş olması evlilik kılıfı ile cezasız kalacak. Yani tecavüzcü ile evlendirmenin yolu yeniden açılacak. Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun cezasızlığına yol açacak. Mağdurun şikayetçi olmaması, aile yapısının zarar görmesi gibi gerekçelerle beraat kararları verilmiş olacak. Çocuk yaşta erken ve zorla evlendirmelerin önü açılmış olacak. Medeni kanunda 16 yaşında hakim kararı ile evlendirme düzenlemesi yaşının biz yukarıya çıkarılması gerektiğini söylüyoruz. Aslında bu af ile medeni kanunda evlendirme yaşanın 16-17 olmasının kağıt üzerinde olması haline gelebilir. Biz bu affın bir kereye mahsus denilerek gerçekleşmesinin nelere sebep olacağını biliyoruz. Derhal bu hatadan vazgeçilmelidir.”
 
‘Çocuklarla cinsel ilişki yaşı 12-9 yaşa indirilmek isteniyor’
 
Erkek egemen sistemin her kuruma ve siyasi parti içerisine sindiğini ve bu sistemin evlilik yaşı konusundaki ısrarından vazgeçmediğini dile getiren avukat Hülya Gülbahar, kadın örgütleri olarak buna karşı da mücadele ettiklerini söyledi. Gülbahar, “Evlilik yaşı ve çocuklarla cinsel ilişki yaşı yeniden düzenlenmek isteniyor. Medeni kanunu ve TCK’daki bu düzenlemeler kağıt üzerinde bırakılmak isteniyor. Af dediğiniz şey fiili olarak çocuklarla cinsel ilişki ve evlilik yaşının 12 hatta 9’a indirilmesi isteniyor. Bu fiili duruma hukuki kılıflar hazırlanması anlamına geliyor. Anayasa Mahkemesinin birden çok evliliği ve çocuk erken evliliğe engelleyici niteliği olan medeni nikah olmaksızın dini nikah yapılmasının önünü açması da doğrudan doğruya bu konuyla bağlantılıdır. Aynı şekilde müftülük nikahı da bu konuyla bağlantılıdır” diye ifade etti.
 
‘Af bir kerelik olmayan bir şeydir’
 
“Cezasızlık demek bu konuda teşvik edici olmak demektir” diyen Gülbahar, “Af bir kerelik olmayan bir şeydir. Af dediğiniz şey var olan hukuki durumu meşrulaştırması anlamına gelmektedir. Çocuk istismarı ve evliliğinden bahsederken biz aynı zamanda tecavüzcüyle evlilik mekanizmasının da hortlatılmasından söz ediyoruz. Her yaştan kadınlar için tecavüzcüyle evlendirilmesinin tekrar TCK’ya sokulmasının adımları atılıyor” şeklinde konuştu.
 
Af tartışması gündeme getirildiği anda Adalet Bakanlığının çocuklara yönelik cinsel suçlar istatistiklerini yayınlamayacağını açıkladığını dile getiren Gülbahar, istatistiklerin tekrar yayınlanmasını istediklerini vurguladı. Hülya, istatistikler yayınlandığını son on yılda cinsel suçların üç kat arttığını göstereceğini belirtti.
 
Basın açıklamasının ardından toplantıya katılan kadın örgütlerinin soruları ve konuşmalarıyla devam edildi.
 
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kadınlar olarak çok şey başardıklarını söyledi. Kazanımları gasp ettirmemek için teyakkuz halinde olunması gerektiğini dile getiren Kerestecioğlu, “Olur mu? Olmaz mı? demeden neye karşı çıkıyorsak onun için bir araya gelmeliyiz. Buradan bütün partilerin kadın milletvekillerine bir kez daha çağrı yapmak istiyorum. Çünkü Meclis’te de bu çağrıları defalarca yaptım. Kadınız dayanışmamız gerekiyor. Genç kadınların sesi olmamız gerek” diye konuştu.
 
Toplantı konuşmaların ardından sona erdi.
 
ANKARAAnkara Kadın Platformunun çağrısıyla YKM önünde buluşan kadınların açıklamasına CHP ve HDP’li milletvekilleri de katıldı.

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformunun ortak metnini okuyan Fatma Kılıçaslan, "AKP’nin 'Affı bir defaya mahsus yapacağız' açıklaması, 'Bir kereden bir şey olmaz' zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir. Bu düzenlemeyi yapma gerekçesi olarak, küçük yaşta istismar edilmiş ve evlendirilmiş kız çocuklarının, suç olan bu eylemi gerçekleştiren erkeklerin hapse girmesi sonucunda çocuklarıyla birlikte ortada kalmaları ve mağdur olmaları gösterilmektedir. Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz" diyerek çocuk istismarına af getiren tasarının meclisten geçirilmemesi için milletvekillerine çağrı yaptı. 

İZMİRİzmir Kadın Platformu çağrısıyla kadınlar, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Basın açıklamasına KESK Genel Başkanı Aysun Gezen ve KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar da katıldı.

Kadınlar, "Çocuk istismarını aklatmayacağız”, "O yasa meclisten geçmeyecek”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. Açıklama öncesi KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar söz alarak, "Bu yasa ile biz çocuğumuzun o evde saldırısının ömür boyu süreceğini görüyoruz. Evet biz biliyoruz ki biz kadınlar birleşirsek bu yasayı püskürtürüz. Gücümüzü, örgütlülüğümüzü birleşmeden alıyoruz" dedi. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin yemek hakkını birleşerek kazandıklarını hatırlatan Çuhadar, "Çocuklarımızın geleceği gençlerimiz bu ülkede insanca yaşayacak koşullara ulaşana kadar, hepimiz birlikte yan yana mücadele edeceğiz" diyerek 11 Ocak'ta İzmir'de yapılacak mitinge çağrıda bulundu.

İKP adına basın açıklamasını Nuray Öztürk okudu. Öztürk, "İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrar istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir. AKP’nin 'Affı bir defaya mahsus yapacağız' açıklaması, 'Bir kereden bir şey olmaz' zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir" dedi. 

ADANAEğitim Sen Adana binasında bir araya gelen Adana Kadın Platformu, çocuk istismarını yaygınlaştıracak tasarının meclise gelmesi halinde daha önce olduğu gibi harekete geçeceklerini söyledi. Basın açıklamasını okuyan Sevil Aracı, "Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz" dedi. İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamanın çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkum edilmesi anlamına geldiğini dile getiren Aracı, "AKP’nin ‘Affı bir defaya mahsus yapacağız’ açıklaması, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir. Amaç gerçekten kız çocuklarını korumaksa faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde. İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin" dedi.

"12 yaşıdaki çocuk evlendirilebilecek"

Söz konusu düzenleme ile 12 yaşındaki bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkekle evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidileceğini belirten Aracı, çocuk istismarına cezasızlığı hedefleyen düzenlemelerle bu noktaya nasıl gelindiğini şu şekilde açıkladı:

"Kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103’üncü maddenin 1 ve 2’inci fıkralarına 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz"

Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda "kız çocuğunun yaşını bilmediğini" savunan faili beraat ettirdiğini, Yargıtay’ın oy çokluğuyla kararı onayladığını hatırlatan Aracı, "Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan ‘tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan’ maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir" dedi.

ANTALYAAntalya Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Attalos Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Şiddetli yağış ve fırtınaya rağmen bir araya gelen kadınlar, çocuk istismarına af düzenlemesinin yeniden gündem olmasına karşın "Susma haykır istismara hayır", "İstismarın affı olmaz" sloganları atarak tepki gösterdi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Dilek Eldeniz, Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformunun ortak metini okuyarak istismarın affına karşı mücadele edeceklerini söyledi. 

ESKİŞEHİREskişehir Demokratik Kadın Platformunun çağrısıyla Kanatlı AVM önünde buluşan kadınlar adına Avukat Fatma Girgin, Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformunun ortak metnini okudu. İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırlığı içinde olduğunu belirten Girgin, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırdı. Kadınlar, “AKP elini çocuklardan çek!”, “İstismara sessiz kalmayacağız!”, “İstismarı aklama, aklattırma!” sloganlarıyla açıklamayı tamamladı.

DİYARBAKIRDiyarbakır'da da demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Gazal Bayram Koluman, tasarının istismarı meşrulaştıracağını ifade ederken, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Pınar Karaman ise "Çocuklarla evlenmek bir suçtur ve bu suçu işleyen ve bu suça katılan tüm yetişkinler ceza almalıdırlar" dedi.

Av. Gazal Bayram Koluman, yargı paketinde yapılmak istenen düzenlemenin çocuk evliliklerinin önünü açacağını ve çocuk istismarını meşrulaştıracağını belirterek şunları söyledi:

"Bu tasarı çocuğun sözde evlilik adına yapılan istismarını meşrulaştırıcı, şikayet yoksa, istismarcı fail ile mağdur çocuk arasında 15 yaş ve altı yaş aralığı var ise istismarı cezasız bırakacak bir düzenleme. Bu düzenleme ile çocuk evliliklerinin yasal zemine oturtulacağı, kadın üzerinde eril zihniyetin tahakküm kurma adına uyguladığı şiddetin çocuk yaşa indirgemesi anlamına geleceğini, çocuğun üstün yararının gözetilmeyerek eğitiminden-psikolojik gelişimden alıkonularak çocuk evliliklerinin önünü açacağını söylemek mümkün. 2016 yılında çocuk yaşta evlilik yapan 3 bin failin bu tasarıdan yararlanıp affedileceği konuşulurken, bugün bu sayının 10 bine ulaştığını bilmekteyiz. Bu durum şunu gösteriyor ki; böyle bir yasa tasarısının tartışılması 3 yıl gibi bir sürede çocuk evliliklerini nede olsa cezası yok deyip, cesaretlendirmiş ve 7 bin çocuk evliliğin daha yaşanmasına  neden olmuştur. Bugün buradan Çocuk ve Kadın Hakları savunucuları olarak bir kez daha sesimizi yükselterek, çocuk evliliklerini meşrulaştıran bu tasarının meclisten geçmesine izin vermeyeceğimizi ifade ediyoruz" dedi.

"Bu yasa istismarcıya af yolunu açıyor

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Pınar Karaman, düzenlemenin çocuk haklarına tamamen aykırı olduğunun altını çizdi. Karaman, kız çocuklarını koruma yolunun evlilik olmadığını belirterek, çocuk yaşta evliliğin suç olduğunu söyledi.

Karaman, "2005 yılında Türk Ceza Hukuku Reformu ile engellenen kız çocuklarının kendilerine tecavüz eden kişilerle evlendirilmesine ilişkin düzenleme günümüzde yeniden yasal ve psikososyal boyutları ile çok ciddi riskler taşıyan ve çocuk haklarına tümüyle aykırı bir durum olarak önümüze çıkarılmıştır. Bu yasal düzenleme ile 12-16 yaştaki kız çocukları kendilerine tecavüz etmiş olan kendilerinden 10-15 yaş büyük olan kişilerle evlendirildiklerinde, tecavüzcülere af yolu açılmakta, bir başka deyişle, 'cezasızlık' getirilmektedir. Burada ilkel bir bakış açısı ile bu sürecin işlevi ve hedefi, geleneksel bir damgalamanın kıskacına alınmış, 'namusu kirletilmiş' kız çocuğunu korumak ve evlendirerek, ona bir çözüm yolu sunmak ve tecavüz eden erkeğe de bir af yolu açmaktır" dedi.

"Erken yaşta evlilik açıkça çocuk hakkı ihlalidir"

Kız çocuklarının evlendirilmesiyle temel haklarının da ellerinden alındığını söyleyen Karaman, konuşmasında şunları söyledi:

"Kız çocuğunun evlendirilmesi, onu en temel haklarından biri olan eğitim hakkından yoksun bırakma demektir. Yine kız çocuğunun kendisine tecavüz eden kişi ile evlendirilmesi, onda değersizlik duygusu, benlik saygısında düşme, öfke, dışlanmışlık ve terk edilmişlik duygularının ortaya çıkmasına neden olur, kendini çıkmazda hisseder. Erken yaş evliliği temelde çocuğa yönelik bir zorbalık, açık bir çocuk hakkı ihlalidir. Ailelerin görevi kız çocuklarını korumanın tek yolunun onları geleneksel baskılarla erken yaşta kendilerine tecavüz eden kişiler ile evlendirmeleri olmayıp, çocuklarını korumanın asıl yolunun onları eğitmek, gelişimlerinin önünü açmaktan geçtiğini kavramaları, bu konuda bir bilinç geliştirmeleridir. Çocuklarla evlenmek bir suçtur ve bu suçu işleyen ve bu suça katılan tüm yetişkinler ceza almalıdırlar. Burada devletin görevi çocuk hakları doğrultusunda çocukların zararına işleyen geleneksel uygulamaları ortadan kaldırmak ve çocuklara ilişkin yasaları oluştururken, çocukların yüksek yararını gözetmek ve öncelemektir. STK’ler, aileler ve politika uygulayıcıları olarak, çocukların kendilerine tecavüz eden kişilerle evlendirilmelerini öngören bu yasal düzenlemeye karşı durmalı ve çocukların yanında yer almalıyız!"

TUNCELİ Dersim (Tunceli) Kadın Platformunun çağrısıyla Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, kadın platformu adına konuşan Duygu Kurban, "İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir" dedi. Kurban, "İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin" diye konuştu.

OVACIK'TA KADINLAR: CEZASIZLIK POLİTİKASI SUÇLARI ARTIRIYOROvacık’ta da kadınlar belediye binası önünde bir araya geldi. Ovacık Kadın Platformunun çağrısıyla toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Senem Yerlikaya, Dersim’de de çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında artışın görüldüğünü belirterek, geçtiğimiz günlerde Ovacık’ta yaşanan çocuk istismarını da hatırlatarak "takipçisi olacağız" dedi. Yerlikaya, "Önce Pertek ardından Hozat ve birkaç gün önce de Ovacık ilçemizde yaşanan cinsel istismar olayları kaygı vericidir. Çocuklara ve kadınlara yönelik işlenen suçlardaki cezasızlık politikaları bu tür suçların artmasına neden olmaktadır. Bu olayların daha da artmaması ve çocuklarımızın geleceği için hem ilimizdeki davaların hem de geçirilmek istenen tasarının takipçisi olacağız" diye konuştu. 

MARDİNŞahmaran Kadın Platformu da basın açıklaması yaptı. Kadınlar, "15 yaş altındaki kız çocuklarının maruz bırakıldığı cinsel istismarın affını kabul etmiyoruz. Çocuk şiddetinin, istismarının affı olmaz” dedi.

GAZİANTEPGaziantep Demokratik Kadın Platformunun çağrısıyla Yeşilsu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, "Çocuk susar, sen susma”, “Çocuk istismarının affı olmaz” sloganları attı. Açıklamayı okuyan Sara Alagöz, 2016 yılında Torba kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. Maddesinin 1. Ve 2. Fıkrasına 12 yaş ayrımı getirildiğine dikkat çekerek, “”12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği kamuoyu ile paylaşılmamıştır” dedi. İstismar suçunu evlenme koşulu ile düzenleme ile aklamanın çocukların tekrar istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına geldiğini söyleyen Alagöz, “AKP’nin ‘affı bir defaya mahsus yapacağız’ açıklaması, ‘bir kereden bir şey olmaz’ zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir” dedi. Tasarının geçmemesi için takipçi olacaklarına dikkat çeken Alagöz, “Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz” dedi. 

ÇANAKKALEÇanakkale İskele Meydanı'nda toplanan Çanakkale Kadın Platformu, Kepez Kent Konseyi ve yaklaşık 50 kadın basın açıklaması yaptı. Şiddetli fırtınaya rağmen toplanan kadınlar adına basın açıklamasını Çanakkale Tabip Odasından Dr. Jale Yaman okudu. Düzenlemenin takipçisi olacaklarını söyleyen kadınlar, "Çocuklar için adalet istiyoruz" dedi.  (Kazete Haber Merkezi/Evrensel)
Üye OlÜye Girişi