Kadınlar 'doğumevi hakkı' için sokağa çıktı

 

İsveç'te kadınlar, 15 kentte birden meydanlara inerek, doğumevi taleplerini dile getirdi

24.08.2017
Yazı Boyutu:  
İsveç’te binlerce kadın “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla meydanlara çıktı. Kadınlar hükümet ve belediye yöneticilerinden doğumevleri sıkıntısına çözüm bulmalarını istedi.Komedyen Cissi Wallin ve Anaokulu Öğretmeni Emily Comeau Hellsing’in doğumevleri kaosunun son bulması için kadınlara yaptıkları çağrı karşılık buldu.

Pazar günü İsveç’in 15 yerleşim biriminde “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla meydanlara çıkan binlerce kadın, hükümet ve belediye yöneticilerinden doğumevleri sıkıntısına çözüm bulmalarını istedi.

Başkent Stockholm’deki Mariatorget Meydanı’nda başlayan eylemde, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bini aşkın kişi, “Paradan daha değerliyiz”, “Adalet”, “İnsanca doğurmak istiyoruz” yazılı döviz ve pankartları taşıyarak Medborgarplatsen Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.  Yürüyüş boyunca hükümet ve belediyelerin kemer sıkma politikasını kınayan ve daha fazla doğum kliniği açılmasını isteyen sloganlar atan kadınlar, toplandıkları meydanda da slogan atmayı sürdürdü.15 ilde meydanlara çıktılar

Meydanda ilk konuşmayı yapan anaokulu öğretmeni Emily Comeau Hellsing, ebeler ve halkın tüm uyarılarına rağmen hükümetin doğumda yaşanan krizi çözmek için herhangi bir girişimde bulunmadığı için “Yeter artık” diyerek 15 ilde meydanlara çıktıklarını söyledi.  Kadınlar doğuma dair taleplerini şöyle sıraladı: “Doğum yapan her kadına bir ebe, tüm kadınlar için güvenlikli doğumevleri istiyoruz. Doğum sırasında kadınların yanında sürekli bir ebe olmasını istiyoruz. Hiçbir kadının doğum yapmak için başka illere gönderilmesini kabul etmiyoruz.”Hanna adındaki bir ebe, çalıştığı doğumevinde yer olmadığı için temmuz ayı içinde 24 kadını doğum yapmaları için çevre illerdeki hastanelere yolladıklarını söyledikten sonra “Biz bunu yapmak istemiyoruz. Kadınlar kendi illerindeki hastanelerde doğum yapabilmeli. Bunun sağlanması için de devletin doğumevlerine kaynak aktarması ve yeni personelin işe alınması gerekir” dedi. Ebeler Federasyonu Başkanı Eva Nordlund, 2013 yılında bir grup hemşirenin doğumevlerinde yaşanan krizi gündeme getirdikleri halde aradan geçen 4 yıl içinde herhangi olumlu bir gelişme olmadığı için “Yeter artık” dediklerini belirtti.

İşgal 8 aydır devam ediyor

Bazı yerleşim birimlerinde belediyenin yürürlüğe koyduğu tasarruf ve kemer sıkma politikasından en fazla hastanelerin doğum servisleri olumsuz etkilendi. Sollefteå ilinde, Göteborg’de Möldal ve Stockholm’de Sofia hastanelerindeki doğum klinikleri art arda kapatıldı. Sollefteå ilinde hastanenin doğum bölümünün kapatılmasına tepki gösteren yöre halkı, bu yılın ocak ayında başlattığı işgali sürdürüyor. Doğum yapacak kadınlar, 200 kilometre uzaklıktaki ilde bulunan hastanenin doğum bölümüne gitmek zorunda. Kliniğin kapatılmasından iki hafta sonra bir kadın araba içinde doğum yapmak zorunda kalmıştı.

Üye OlÜye Girişi