Kadınlar emeklerine sahip çıkıyor

 

Flormar, Sibaş Gıda, Muğla Tüvtürk… Ülkenin dört bir yanında onlarca işçi kadın, emeğine ve haklarına sahip çıkarak direniyor. Kadınlar, “Gücümüzü birliğimizden, dayanışmamızdan alıyoruz” diyor.

08.03.2019
Yazı Boyutu:  
Kozmetik firması Flormar’ın Gebze’deki fabrikasında Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan çoğu kadın 132 işçinin direnişi, bugün 298’inci gününde. İşçilerin anlattığına göre, 10 aydır çözüm için hiçbir adım atmayan Flormar patronları, avukatları aracılığıyla işçilere bir teklifte bulunmuş. “12 aylık maaş tutarında sendikal tazminat, boşa geçen süreler için 4 aylık maaş, kıdem ve ihbar tazminatı verelim, fabrikanın önünü boşaltsınlar” demiş.

ONURUMUZ SATILIK DEĞİL!

Bu teklifi hep bir ağızdan reddettiklerini söyleyen kadınlar, “Bizim onurumuz satılık değil” diyorlar, İşçilerden Ayşe Öztürk “Biz zaten davaları kazanacağız. Flormar’ın amacı 8 Mart’ta bizim üzerimizden reklam yapmak, başka bir şey değil. ‘8 Mart’ta kadınları mağdur etmedik, barışı sağladık, hakları neyse verdik’ diyecekler” diye konuştu.

Direnişin ilk günlerinden bu yana feministler, kadın örgütlenmeleri, çeşitli kesimlerden kadınlar işçilerle dayanışma içinde oldular. Ziyaretler yapıldı; sosyal medya kampanyaları, eylemler düzenlendi, Bu kadın dayanışmasının kendileri büyük anlam taşıdığını ifade eden Öztürk “Biz başından beri onlarla beraberiz. Bugün her yerde boykot çağrımız karşılık buluyorsa bu onların sayesinde. Bu dayanışma hepimize güç veriyor" dedi.

Flormar işçisi kadınlar, 8 Mart’ı birlikte, alanlarda, üyesi oldukları Petrol-İş Sendikası'nın pankartı altında kutlayacaklarını dile getirerek , “Alanlarda olacağız. Sendikamızın etkinliğine katılacağız. Orada kadınlara derdimizi anlatacağız, onların dertlerini dinleyeceğiz. Birbirimizden güç alacağız ve bu güçle direnmeye devam edeceğiz” diye konuştular.

ŞİRKETİN ASIL PATRONU KENDİNİ TEMİZ TUTMAYA ÇALIŞTI

Flormar Direnişi'nin başından bu yana şirketin asıl patronu olan Yves Rocher, kendini "temiz" tutmaya çalıştı. Fransız kozmetik devi Yves Rocher'yi protesto edenlere "biz ayrı markayız" yanıtını verdi. Ancak markalar ayrı olsa da, Flormar'ın asıl patronu Yves Rocher'nin de kurucusu ve sahibi olan Rocher ailesi. Flormar'daki işçi düşmanı uygulamalar, Yves Rocher'yi de doğrudan bağlıyor.

Kamuoyunda büyük ses getiren Flormar Direnişi, tüm kararlılığıyla sürüyor. Flormar yönetimi, işçi düşmanı tutumunu gizleyemediği için reklam ve basın bültenleriyle “marka itibarını” ayakta tutmaya çalışıyor. Ancak satışların ciddi biçimde düşmeye başladığı gerçeği, Flormar'ın içinde saklayabildiği bir sır olmaktan çoktan çıktı.

Üye OlÜye Girişi