Kadınlar eşitlik ve özgürlük için alanlarda

 

1 Mayıs İşçi Bayramı'na en coşkulu ve kalabalık katılım İstanbul Maltepe Meydanı'nda gerçekleşiyor. Yüzbinler alanı doldururken kadın örgütleri, bileşenleri ve platformlarının da kendi bayrak ve flamaları altında alanda yer almaları dikkati çekti.

01.05.2018
Yazı Boyutu:  

1 Mayısı Türk-İş  Hatay'da kutlarken, DİSK, KESK, TMMOB, TTB  işci sendikaları  meslek örgütlerinin yanısıra CHP ve sol partiler ve gruplarının Maltepe Alanındaki  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında, Kadın Kolektifi, üniversiteli kadınlar, Feminist Gündem, Kadın Meclisleri, İlerici Kadınlar, Halkevci Kadınlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gibi, kadın hakları mücadelesi veren örgütlenmeler taşıdıkları  flamalar ve bayraklarla alanda renkli görühtüler oluşturdular.

Ayrıca, çok saylıda kadın örgütü ve bileşenleri, etkinlerini #Yaşasın1Mayıs hashtag'ı ile twitterde paylaştı. Bu paylaşımlardan bazıları şöyle:
 
@kadinmeclisleri1 Mayıs meydanlarında, okulda, iş yerlerinde, sahnede, hayatın hiçbir yerinde asla yalnız yürümeyeceksin; çünkü Kadın Meclisleri var!

@kadinkolektifi1 Mayısta İstanbul Maltepeden haykırıyoruz isyanımızı! Dünyayı yerinden oynatıyoruz!
 
@feministgundemHem evde hem işte çalışıyoruz çifte mesai yapıyoruz #Birlikte1Mayısa

TAKSİM  KAPATILDI1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle kapatılan İstiklal Caddesi boş kaldı. Her gün binlerce vatandaş ve turistin ziyaret ettiği İstiklal Caddesi’nde sessizlik hakim olurken caddede yaşayanlar içeriye üst araması ve kimlik kontrolü yapılarak alındı. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği meydanın havadan çekilmiş görüntüsü ise şaşırttı.

Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı, 1 Mayıs Emek ve  Dayanışma Günü dolayısıyla Kazancı Yokuşu'na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na  ise çelenk bıraktı. Kortej, yaptığı açıklamanın ardından Taksim Meydanı'ndan ayrıldı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Meydanı'nda yoğun güvenlik önlemleri devam ederken, Vatan Partisi üyesi bir grup da Taksim Meydanı'na çelenk bırakmak istedi. 
Ancak polis gruba izin vermeyerek geri gönderdi. 

Öte yandan, polisin meydan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri devam ediyor. Meydanda K9 diye tabir edilen polis köpekleri de görev yaparken, havadan da polis helikopterlerinin denetim yaptığı görüldü.


Maltepe'de ise 1 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı miting alanına çıkan yollarda geniş güvenlik tedbirleri alındı. Kutlamaya katılanlar kontrol noktalarında üst aramasından geçirilerek miting alanına doğru yönlendiriliyor. Alan, saat 11.00 itibari ile dolmaya başladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle nedeniyle İstanbul’da bir çok nokta yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Binlerce polisin görev aldığı İstanbul’da İstiklal Caddesi’ne çıkan yollar alınan önlemler kapsamında bariyerlerle çevrildi.

Her gün insanların akınına uğrayan İstiklal Caddesi polislere kaldı. Polisler, Caddede yaşayan vatandaşları kimlik kontrolü ve üst araması yaparak içeriye aldı. ŞAŞIRTAN GÖRÜNTÜ

Meydan polislere kalırken, binlerce kişinin her gün ziyaret ettiği meydan bomboş kaldı. Öte yandan, Taksim Meydanı ve meydana çıkan yollar havadan görüntülendi. Görüntülerde Taksim Meydanı tamamen boş görünürken, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı da adeta sessizliğe büründü. 

MALTEPE'DE ALAN DOLMAYA BAŞLADI

1 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı Maltepe'de ise miting alanına çıkan yollarda geniş güvenlik tedbirleri alındı. Piri Reis Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı'nın kesiştiği yol araç trafiğine kapatıldı. Alana gelenler güvenlik aramasından geçiyor. 
Miting alanın  girecek grupların flama ve pankartlar taşıyarak hazırlık yaptığı görüldü.1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacagı Maltepe Miting alanına girişler saat 11.00 itibari ile başladı. Alanda son durum havadan böyle fotoğraflandı:

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk  Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma  Günü kutlamasının yapılacağı Maltepe'deki miting alanında son hazırlıklar  tamamlandı. Maltepe'ye gitmek isteyen vatandaşlar, İstanbul'un ilçelerinde  belirlenen noktalarda sabah saatlerinde toplanmaya başladı. Ellerinde çeşitli  pankart ve flamalar taşıyan, sloganlar atan katılımcılar, otobüse binene kadar da  halay çekti.

Çeşitli noktalarda bir araya gelen gruplar, otobüslerle Maltepe'ye  yola çıkmaya başladı. Bazı vatandaşlar da toplu taşıma araçlarıyla kutlamanın  yapılacağı alana ulaşıyor.

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenecek miting için yürüyüşler,  Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafından, Feyzullah Caddesi'nden ve  Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafını içeren üç koldan saat 12.00'de  başlayacak.

Kutlama programının ise grupların alana girişinin tamamlanmasının  ardından saat 13.00'te başlaması planlanıyor.

Güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanının çevresi bariyerlerle  kapatıldı, dedektörlerle tarama yapıldı. Alana kurulan konuşmaların yapılacağı  platforma "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlar asılırken, alandaki bariyerlere  DİSK ve KESK pankartları asıldı.
 
Biri protokol olmak üzere üç girişin bulunduğu miting alanında canlı  yayın araçları ve basın mensupları için de yer ayrıldı. Etkinlikler alana kurulan  iki ekrandan izlenebilecek.

Alanın üzerinde güvenlik helikopteri kontrol amaçlı uçuyor.

Maltepe miting alanı girişinde toplanan bazı gruplar da halay çekerek  alana girmeyi bekliyor. Polis alana sadece gazetecileri ve görevlileri alıyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Güvenlik güçleri, Beşiktaş'ta da önlem aldı. Çok sayıda çevik kuvvet  ekibi sabah saatlerinden itibaren Beşiktaş Meydanı ve Barbaros Bulvarı'nda görev  yapıyor. Bölgede çeşitli noktalara TOMA, polis otobüsü, ambulans ve itfaiye  araçları konuşlandırıldı.

Güvenlik ekipleri metro çıkışlarında üst araması ve Genel Bilgi  Toplama (GBT) sorgulaması yapıyor. Mecidiyeköy'de de geniş güvenlik önlemleri  alındı.

Miting ve yürüyüş nedeniyle Turgut Özal Bulvarı, (Büyükyalı Köprüsü  ile Piri Reis Caddesi kavşağı arasında kalan kısım) ve bu caddeye çıkan tüm  sokaklar, Feyzullah Caddesi, (Maltepe Bağdat Caddesi ile İstasyon Caddesi  arasında kalan kısım), Maltepe İstasyon Caddesi, (Feyzullah Caddesi kavşağından  Şehit Nedim Özpolat Sokak kavşağına kadar olan kısım), ve Şehit Nedim Özpolat  Sokağın trafiğe kapatıldı.


HAK-İŞ ÇELENK BIRAKIP AÇIKLAMA YAPTI

Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı, 1 Mayıs Emek ve  Dayanışma Günü dolayısıyla Kazancı Yokuşu'na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na  ise çelenk bıraktı. 

Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi'nden "Yaşasın  1 Mayıs İşçilerin Bayramı", "Hak-İş burada 1 Mayıs kutluyor", "Yaşasın özgürlük  mücadelemiz", "Hak-İş nerede özgürlük orada", "Birleşe birleşe kazanacağız"  sloganları atarak Kazancı Yokuşu'na yürüdü.

Katılımcılar, 41 yıl önce hayatını kaybedenler anısına Kazancı  Yokuşu'na karanfil bıraktı. Daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyan  grup, saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.

İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman, burada yaptığı açıklamada, Hak-İş  olarak 2007 yılında örgütlenme sürecini başlattıkları taşeron işçilerin kadro  mücadelesi için sendikal örgütlülüğünü sağlamak gerektiğini ortaya koyduklarını  ve taşeron şirketlerde çalışan tüm emekçilerin kadro mücadelesini fiilen  başlattıklarını hatırlattı.

Bir milyona yakın taşeron emekçinin kadrolu olduğunu, geçici ve  mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin uzatıldığını ifade eden Şişman, "Kadroya  geçemeyen bütün taşeron işçilerimizin haklarını elde etmesi ve sorunlarının  çözümü yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Hükümetimiz, 1 milyona  yakın kamu işçisini kadroya almakla, 'Kapitalizme karşı devlet küçülmelidir.'  diyenlere karşı büyük bir meydan okuma gerçekleştirmiştir." diye konuştu.

"Daha müreffeh, tam demokratik bir Türkiye için alanlardayız"

Hakları, özgürlükleri, demokrasi, insanca hayat, adil bir dünya  düzeninin temeli olacak özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik yeni Türkiye  için birlikte olduklarını dile getiren Şişman, sözlerine şöyle devam etti:

"OHAL'in tekrar uzatılmasının nedenlerinin ortadan kaldırılması, daha  müreffeh, tam demokratik bir Türkiye, ülkemizin geleceği için alanlardayız.  Sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kuralsızlaştırmaya, yeni  özelleştirmelere, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya, insan onuruna  yakışmayan her türlü işe, her türlü davranışa 'hayır' diyoruz. İş kazalarının  sona erdirilmesini, iş sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin artırılmasını,  sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını istiyoruz. Kıdem tazminatı  hakkımızın güçlendirilmesini, işsizlikle daha etkin mücadele edilmesini  istiyoruz.

Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari  ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini  ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini istiyoruz. Yoksulluğun  önlenmesini istiyoruz. Ücretlerdeki ağır vergi yüküne 'hayır' diyoruz.  Ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, ekonomik büyümeden ve  refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz."

Üretirken, doğal yaşam ve ekolojik çevrenin korunmasını, başta su  kaynakları olmak üzere orman, su yatakları, akarsular, göller ve denizler gibi  insanlığın ortak değer ve miraslarının ticarileştirilmemesini ve korunmasını  istediklerini aktaran Şişman, "Çocuk istismarının önlenmesini, istihdamda kadın  ve gençlere daha çok yer verilmesini, annelik hakkının korunmasını, kreş  ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj, işe giriş ve  istihdam imkanlarının geliştirilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Şişman, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını,  örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını istediklerini vurguladı.

Türkiye'ye sığınan bütün göçmenler için uygulanabilir, sürdürülebilir,  ulusal ve uluslararası politikaların geliştirilmesini istediklerini anlatan  Şişman, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını kınadıklarını,  Uluslararası Filistin ve Kudüs'e Destek Sendikalar Birliği Başkanı olarak bütün  dünyayı bu oldubittiye karara karşı mücadeleye çağırdıklarını söyledi.

Sınırların güvenliği ve terör yuvalarının kurutulması için Zeytin  Dalı, Fırat Kalkanı ve Kuzey Irak Harekatları başta olmak üzere devlet tarafından  yurt içi ve dışında teröre karşı gerçekleştirilecek operasyonları  desteklediklerini belirten Şişman, şunları kaydetti:

"FETÖ, PKK, DEAŞ, YPG, DHKP/C ve diğerleri, hepsi terör örgütüdür.  Ülkemizin ve dünyanın bunlarla etkin mücadele etmesi çağrısı için alanlardayız.  Terörün bir an önce son bulmasını istiyoruz. Terörün her türlüsüne karşı  olduğumuz için buradayız. Ülkemiz üzerine oynanan siyasi oyunlara, kaos oluşturma  çabalarına, demokrasi dışı yöntemlere ve bütün darbe girişimlerine 'hayır'  diyoruz."

Açıklamanın ardından katılımcılar, Taksim Meydanı'ndan ayrıldı.BEŞİKTAŞ'TA POLİS MÜDAHALESİ

Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinden Beşiktaş  Meydanı'na gelen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi bir grup gözaltına alındı. 

Güvenlik kuvvetleri, çeşitli sloganlar atarak Barbaros Bulvarı'ndan  Beşiktaş Meydanı'na gelen grubu, yürüyüşün yasa dışı olduğu ve izin verilen  kutlama alanının Maltepe Sahil Etkinlik Alanı olduğu konusunda uyardı.

Çevik Kuvvet ekipleri, anonsa uymayıp slogan atmaya devam eden grubu  gözaltına aldı.

Bu sırada kısa süreli kapatılan Barbaros Bulvarı trafiğe açıldı.

1 MAYIS'TA HANGİ YOLLAR KAPALI?

Avrupa yakasında trafiğe kapatılacak yollar şöyle:

Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi.

Alternatif güzergâhlar:

Unkapanı Köprüsü'nden ve Perşembe pazarından gelen akım, Kasımpaşa ve Karaköy istikametine, Kasımpaşa’dan gelen akım, tuz ambarı ışıklardan Hasköy ve Karaköy istikametine, Dolapdere’den gelen akım, Divan kavşağından tünel üzerinden Şişli istikametine veya stat üzerinden Beşiktaş istikametine, Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nden gelen akım, Gümüşsuyu’na verilmeden Beşiktaş ve Karaköy istikametine, Şişhane’den gelen akım, Kasımpaşa ve Unkapanı Köprü istikametine, Şişli’den gelen akım, Yedikuyular Caddes'ne ve Taksim tünel üzerinden Beşiktaş istikametine, Defterdar Yokuşu’ndan Taksim’e çıkan yol kapatılarak, (Firuzağa meydan) akım akarsu yokuşu ve taktaki yokuşu istikametine, Mebusan Yokuşu Caddesi çıkış istikameti Meclis-i Mebusan Caddesi'yle kesişim noktasından kapatılarak akım Karaköy istikametine, Halaskargazi Caddesine alternatif olarak akım Abide-i Hürriyet Caddesi istikametine yönlendirilecek.

Anadolu yakasında trafiğe kapatılacak yollar ise şunlar:

Turgut Özal Bulvarı (Maltepe sahil yolu) (Büyükyalı Köprüsü ile Piri Reis Caddesi kavşağı arasında kalan kısım) ve bu caddeye çıkan tüm sokaklar, Feyzullah Caddesi, (Maltepe Bağdat Caddesi ile İstasyon Caddesi arasında kalan kısım), Maltepe İstasyon Caddesi, (Feyzullah Caddesi kavşağından Şehit Nedim Özpolat Sokak kavşağına kadar olan kısım), Şehit Nedim Özpolat Sokak.

Alternatif güzergâhlar şöyle:

"Büyükyalı Caddesi, Maltepe Bağdat Caddesi, D-100, Mimar Sinan Caddesi.ANKARA'DA TANDOĞAN'DA İZMİR'DE GÜNDOĞDU'DA

Disk, Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB ve bileşenler Ankara'da eski adıyla Tandoğan, yeni adıyla Anadolu Meydanı'nda İzmir'de ise Gündoğdu Meydanı'nda  1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları için biraraya geliyor.

 Ankara'da alana ilk gelenler arasında ise Üniversiteli Kadın Kolektifi'nin olması dikkati çekti. Üniversiteli kadınlar alana" korkmuyoruz, sinmiyoruz. itaat etmiyoruz" sloganıyla girdi ve diğer katılımcılar tarafından alkıylarla karşılandı. 


Üye OlÜye Girişi