Kadınlar 'Gerçek adalet' için Gebze'den yürüyecek

 

Çok sayıda kadın örgütü, insiyatifi imza kampanyası başlatarak İtalyan aktivist performans sanatçısı Pippa Bacca'nın 9 yıl önce öldürüldüğü Gebze'den, 6 Temmuz'da Adalet Yürüyüşü'ne katılacaklar

2.07.2017
Yazı Boyutu:  
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 18 gün Ankara Güvenpark'dan İstanbul'a başlattığı Adalet Yürüyüşü'nü kaydeden kadın hakları örgütleri, 6 Temmuz perşembe günü Pippa Bacca'nın 9 yıl önce öldürüldüğü Gebze'de olacağını bildiren kadın örgütleri "Biz de kadınlar olarak 6 Temmuz'da "Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet ve Eşitlik Yoksa Adalet de Yok" diyerek ve morlarımızı giyerek! Gebze'de olacağız" dediler.

Çok sayıda kadın örgütü aktivisti, kadın platformu  Adalet Yürüyüşü'ne aktivist, ve performans sanatçısı Pippa Bacca'nın öldürüldüğü yer olan Gebze'den katılmak için çalışmalarını sürdürüyor ve yürüyüşe anlam kazandıracak ve "erkek adaleti için değil, gerçek adalet' için ortak bir metin oluşturma yönünde çalışıyorlar.

‘Erkek Adalet değil Gerçek Adalet’ için Bizler de Yürüyüşe Katılıyoruz!

Aktivist ve performans sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo,(Pippa Bacca) dünya barışına dikkat çekmek için Tel Aviv'e gitmek üzere sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile 2008 yılında 8 Mart günü İtalya'nın Milano kentinden yola çıkıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden hiç bir sorunla karşılaşmadan Türkiye'ye geldi. İstanbul'da arkadaşından ayrılan Giuseppina Pasqualino di Marineo, 31 Mart günü Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne geldi ve İtalya'daki yakınlarıyla yaptığı telefon görüşmesinin ardından kayboldu.

Kızkardeşi Antonia Giuseppina Pasqualinio di Marineo ve nişanlısı Giovanni Chiari’nin başvurusu üzerine 3 Nisan’dan itibaren Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun kaybolduğu haberi İtalyan ve Türk medyasında yer almaya başladı.

Kayıp haberleri üzerine harekete geçen Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün günler süren takibi sonucu, Giuseppina Pasqualino di Marineo'yu, kaybolduğu 31 Mart günü saat 11.00 sıralarında sabıkalı Murat Karataş'ın kamyonetine aldığı saptandı. Murat Karataş'ın, polisin teknik takibi sonucu geçen cuma günü yakalanmasıyla, tecavüz edip öldürdüğü Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun cesedine ulaşıldı.

“HER ŞEY BİR SAATTE OLDU”

Evli ve 2 çocuk babası olan ve eşinden ayrı yaşayan Murat Karataş, işlediği vahşetten 11 gün sonra yakalanınca, kurbanı İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo'yu nasıl öldürdüğünü tüm detaylarıyla anlattı ve cesedi attığı yeri gösterdi.

Çevresinde dengesiz bir kişi olarak bilinen, poliste dolandırıcılık dahil birçok suç kaydı bulunan ve hırsızlıktan 3 sabıkası olan Murat Karataş, ifadesinde her şeyi tüm detaylarıyla anlattı. Karataş, Giuseppina Pasqualino di Marineo'yu, Bayramoğlu Kavşağı'nda kamyonetine aldığını ve buraya 20 kilometre uzaklıktaki Tavşanlı Köyü yakınlarına götürdüğünü söyledi.

Murat Karataş tüyleri diken diken eden ifadesinde, “Otostop yapan kadını kamyonetime aldım, Tavşanlı Köyü yakınlarında tenha yere götürdüm, direnmesine rağmen kamyonette boğuşup tecavüz ettim, ardından boğdum ve öldüğünü anlayınca da cesedini kimse bulamasın diye çalılıklara sakladım. Her şey bir saat içinde oldu” dedi.

Katil, önce 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmış, ancak Yargıtayın kararı bozması üzerine cezası 30 yıla düşürüldü.Üye OlÜye Girişi