Kadınlar GREVİO Türkiye Raporu'nu tartışacak

 

Türk Kadınlar Birliği (TKB)'nin ev sahipliğinde 18 Aralık'ta Ankara'da yapılacak toplantıda GREVİO Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için hükümetten beklentilerini açıklayacak.

11.12.2018
Yazı Boyutu:  
Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)'nin imzalanmasından sonra bu sözleşmenin uygulanmasını izleyen Prof. Dr. Feride Acar'ın başkanı olduğu Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzman Grubu GREVIO'nun 15 Ekim'de tamamladığı Türkiye Raporu'nun iktidar ve kurumları tarafından ne denli uygulandığı  Ankara'da kadın örgütleri tarafından tartışmaya açılıyor.Hazırlanma sürecinde AKP Hükümeti'nin ve  kadın sivil toplum örgütlerinin Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nde öngörülen kadınlara yönelik şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesine dair hükümleri ne denli yerine getirebildiği yolundaki görüşlerine de yer verilen GREVIO Raporu'nun gayri resmi olarak Türkçe'ye çevrilmesini UNFPA'nın desteğiyle gerçekleştiren Türk Kadınlar Birliği (TKB) Genel Merkez Yönetimi, raporun sonuçlarını geniş katılımlı bir toplantda  kadın sivil toplum örgütleriyle paylacağını duyurdu.GREVİO BAŞKANI ACAR, HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİNİ AÇIKLAYACAK

TKB Genel  Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman, tüm kadın örgütleri telmsilcilerini  18 Aralık'ta yapılacak toplantıya katılmaya çağırarak şunları söyledi: 

"Bilindiği üzere İstanbul Sözleşmesinin imzalanmasından sonra uygulanmasını izleyen Uzmanlar Grubu GREVİO’nun Sözleşmeyle ilgili Türkiye’deki gelişmelere ilişkin sorularına hem sivil toplum hem Hükümet cevaplarını yazmıştı.

Bu aşamada, GREVİO Türkiye’ye dönük tüm incelemelerini tamamlayıp geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak ülkemize göndermiştir.

Raporun resmi olarak çevrilip tüm milletvekillerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, en önemlisi, izlemeyle yükümlü sivil toplum örgütlerine de gönderilmesi gerekirken, henüz gerçekleştirilmemiştir.

Türk Kadınlar Birliği olarak, UNFPA’in desteğiyle, GREVİO Raporunun gayri resmi çevirisinin yapılmasını sağladık. Hepimizin değerlendirmesine sunmak üzere 18 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da bir toplantı yaparak söz konusu raporu sizlerle paylaşmak istiyoruz.    

Tam gün olarak planladığımız toplantımızda önce İstanbul Sözleşmesini konuşup daha sonra GREVİO Raporunu Prof. Dr. Feride Acar’ın katılım ve katkılarıyla hep birlikte değerlendirmeyi planlıyoruz." (KAZETE HABER MERKEZİ)
Üye OlÜye Girişi