Kadınlar hakları ve hayatları için birlikte mücadele edecek

 

İstanbul'da dün 30'dan fazla ilden 600'ü aşkın kadının biraraya geldiği ve bugün de devam eden "Türkiye Kadın Buluşması"nda "yeni rejimi kadın düşmanlığı üzerinden inşa eden AKP iktidarına karşı yapacaklarımız var" denildi.

06.01.2019
Yazı Boyutu:  
Beşiktaş Belediyesinin Fulya Kültür Merkezi'nde Türkiye Kadın Buluşması adıyla düzenlenen toplantıya 30 ilden İstanbul'a gelen  600 katıldı. 164 kadın ve LGBTİ örgütünün imzalı çağrısıyla toplanan kadınlar, son dönemde kazanımlarına yönelik müdahaleleri ve bunlara karşı ortak paydalarını konuşuyor.Farklı şehir ve örgütlerden kadınlar, bu konuşmalar vesilesiyle birlikteliğini nasıl kuracaklarını ve bu birlikteliği nasıl sürdürebilir kılacaklarını tartışacak. Kadın ve LGBTİ örgütünün imzalı çağrısıyla toplanan kadınlar, son dönemde kazanımlarına yönelik müdahaleleri ve bunlara karşı ortak paydalarıni dile getiriyorlar.

Farklı şehir ve örgütlerden kadınlar, bu konuşmalar vesilesiyle birlikteliğini nasıl kuracaklarını ve bu birlikteliği nasıl sürdürebilir kılacaklarını tartışıyor.

 Toplantının dünkü açılış konuşmasında,2019 yılının kadınlarla başlayacağına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

 

"Bugün buraya evde, işte, sokakta, bahçede, üniversitede, köyde, grev nöbetinde, meydanda, mecliste, mahallede, tezgâhta, masa başında, dernekte, kooperatifte yapmakta olduğumuz ne varsa bırakıp, coşkumuzu alıp geldik, hoş geldik!  


Kar, kış, boran demeden çok uzak yollar aşıp geldik; çünkü hayatımız üzerinde hak iddia edenlere söyleyeceklerimiz, yeni rejimi kadın düşmanlığı üzerinden inşa eden AKP iktidarına karşı yapacaklarımız var: İtaat etmeyeceğiz! Evlere hapsolmayacağız! Hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz! Haklarımızı kimselere vermeyeceğiz! Ve şimdi, bunların hepsini yapabilmek için hep beraber ilk adımı atıyoruz.  


İddiamız büyük: Kadın hareketi olarak her şeye rağmen bir arada durduğumuzu göstermek niyetindeyiz. Sesimizi, sözümüzün kıymetini azaltmaya; çeşitli yollarla bizi düşmanlaştırmaya çalıştıkları bu dönemde bile Türkiye’de kadınların kadın hareketine, kurumlarına hala güvendiğini ve bizlerin yok sayıldığı bir kadın hareketinin ise hakiki olmadığını hatırlatacak büyüklükte ve çeşitlilikte bir buluşma gerçekleştiriyoruz. İşte bunu birlikte başardık.


Hareketimiz gücünü dayanışmamızdan alıyor ve bizler bu güçle dünyayı yerinden oynatabileceğimizi biliyoruz. Bunu, Arjantin’den İran’a, İzlanda’dan Amerika’ya, Polonya’dan İspanya’ya yükselen kadın isyanlarıyla, kadınların özgürlükleri, bedenleri, emekleri, kimlikleri için hayatı durdurmasıyla tekrar gördük... Şimdi burada, birlikte, Türkiye’deki kadın hareketi olarak, bu gücü yeniden hissediyoruz.

Bir kez daha hepimiz, Türkiye Kadın Buluşması’na hoş geldik!”

 Açış konuşmasından sonra, il kadın platformları, Türkiye'deki tüm kadın örgütlerinin ellerindeki imkan ve araçlar gözönünde tutularak bu toplantıdan beklentilerini dile getirdiler.


Toplantın dünkü öğleden sonraki bölümünde, birlikte mücadelenin nasıl güçlendirileceğine dair atölyeler oluşturuldu.Bu atölyelerde kadınları biraraya getiren nedenler,beraber yapabilecekleri işler, iletişim bağlarının nasıl güçlendirileceği ve birliktelerin nasıl ve hangi alanlarda gerçekleştirireleceği konuları ele alındı.


Toplantının bugünkü çalışmalarında ise atölyelerde tespit edilen konular, görüşler tartışmaya açıldı, atölyelerin aldığı tavsiye kararları değerlendirildi.


Türkiye Kadın Buluşması'nın yol planı niteliğindeki sonuç bildirgesinin ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı öğrenildi. 

(KAZETE HABER MERKEZİ)
Üye OlÜye Girişi