Kadınlar 'HAYIR'ları çoğaltmak için tüm yurtta sokakta

 

Kadınlar Birlikte Daha Güçlü Kampanya Grubu öncülüğünde, “Tek başına olmaz Hayır, kadınlar birlikte güçlü” şiarıyla çeşitli illerde sokak ve meydarlara çıkarak “Hayır” sloganlarıyla kazanımları için mücadele edeceklerini bir kez daha haykırdı.

25.02.2017
Yazı Boyutu:  
 Kadınların “Tek Başına Olmaz Hayır, Kadınlar birlikte Güçlü” şiarıyla startını verdikleri eylemlerin ilki  Bakırköy Özürlük Meydanı’nda saat 16.00'de gerçekleşti.

Etkinlikler İstanbul’da Bakırköy'den sonra Beşiktaş, Şişli Pangaltı, Maltepe, Avcılar’da ve son olarak 18.00’de Kadıköy’de yapıldı.  

Basın açıklaması ve sloganlarla sürdürülen etkinliğe çok sayıda kadın katıldı. Günler öncesinden başlatılan etkinliğin hazırlıkları sabahın ilk saatlerinde de meydanda sürdü. Çevredeki kadınların da yoğun ilgilisini çeken etkinlikte renkli görüntüler yaşandı. Kadınlar “8 Mart’a doğru kadınlar eşitlik ve özgürlük için daha güçlü”, “Emeğimiz için kadınlar birlikte güçlü” pankartları açarken, “Cinsel şiddete Hayır”, “Hiçbir kadın yalnız değildir”, “Sevdiğine pişman edenlere de başkanlığa da Hayır” dövizlerini taşıdı. Kadınlar sık sık “Hayır”, “Geceleri sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarını attı.

‘Dünya kadınlarının da yanında yer aldık’

Parçalar halinde okunan basın metninin ilk kısmını okuyan Nimet Tanrıkulu, kadınların seslerini birleştirmek ve büyütmek için bir arada olduklarını kaydetti. Şubat ayı boyunca başlattıkları çalışmalardan söz eden Nimet Tanrıkulu ” ‘#Birkişidahaeksilmeyeceğiz’ diyen dünya kadınlarının 8 Mart dünya kadınlar Günü'nde  hayatı durduracakları uluslararası grevin de sesi olmak, isyanımızı birlikte haykırmak için bugün sokaklardayız” dedi.

‘Hayır’larımızı çoğaltmak için sokaklardayız’

Kadınların yıllardır maruz bırakıldıkları hak ihlallerini hatırlatan Nimet, kadınların kurtuluşları için mücadele edeceklerini ve sokakta oluşlarının nedenini açıkladı. Nimet Tanrıkulu “Erkekler 2016 yılında en az 261 kadını öldürdü. Erkek şiddetine karşı kadınların sesi olabilmek, kadınların her gün yeni Evet’e zorlanmadıkları bir yaşama karşı, Hayır’larımızı çoğaltmak için sokaklardayız” diye konuştu.

‘Bizi mecliste temsil eden kadın vekiller tutuklandı’

Ardından metni okumaya devam eden Şerife Erbay da şunları kaydetti: “8 Mart’a doğru biz kadınlar KHKlara, ihraçlara, emeğimizin daha da güvencesiz hale gelmesine karşı birlikte mücadele ediyoruz. Kadınların hakları için yeniden ve yeniden mücadele etmek zorunda olmadığı bir yaşam inşa etmek kazanımlarımızı kaybetmeyeceğimizi haykırmak için çoğalıyoruz. Milyonlarca kadının oy verdiği, kadın hakları mücadelesini mecliste dile getireceğine inandığımız kadın vekiller tutuklandı. Vekillikleri düşürüldü. Bunlara rıza göstermediğimiz için sokaklardayız.”

‘Tek başına olmaz’

Son olarak söz alan Züleyha Gülüm ise, “Biz kadınlar en çok da hayatlarımıza, özgürlüklerimize, birbirimize sahip çıkmak için Hayır diyeceğiz” diye belirtti. (gazetesujin)


Üye OlÜye Girişi