Kadınlar için ünlülerden 8 Mart söylemleri

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde ünlülerin önemli söylemlerini anımsamak için bir kez daha derledik.

8.03.2019
Yazı Boyutu:  
Dünyada 1910’larda, Türkiye’de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanan 8 MartDünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kökeni acı bir tarihe dayanıyor.
 

ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikası... Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı.Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...” 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın, yangında hayatını kaybetti...


Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10 bini aşkın kişi katıldı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti.Kazete, 8 Mart'la ilgili anlamlı sözleri derledi:

(Kaynak: Google&Kazete)


Üye OlÜye Girişi