Kadınlar Van'da İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto için yürüyecek

 

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı Van'da 10 Nisan Cumartesi günü alanlara çıkacak olan kadınlar, "Mücadeleyi büyütmek için yürüyüşe katılın" çağrısı yaptı.

06.04.2021
Yazı Boyutu:  
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 30 Mart’ta yaptığı Kadın Koordinasyonu toplantısı sonrası “Kadınlar için Adalet” programını açıkladı. Program kapsamında, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Diyarbakır ve Van’da Nisan ayı içerisinde bölgesel yürüyüşler yapılacağı duyurulmuştu.
 
Van'daki yürüyüş tarihi 10 Nisan olarak belirlendi. Özgür Kadın Hareketi ile ortak yapılacak yürüyüş, saat 12.00'da Sanat Sokağı'nda başlayacak.  Civar ilçe ve illerden de çok sayıda kadının yürüyüşe katılacağı belirtildi.  HDP Van İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun ve Özgür Kadın Hareketi üyesi Aynur Sarıca, tüm kadınları yürüyüşe davet etti.  
 
SANAT SOKAĞINA DAVET 
 
Yürüyüşle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye karşı tavırlarını ortaya koyacaklarını belirten HDP'li Eşbaşkan Handan Karakoyun, "Bütün civar kentlerde yaşayan kadınları yürüyüşümüze katılmasını bekliyoruz. Sözleşme’den çekilmeye güçlü bir tepki verelim. AKP-MHP faşist sisteminin her yerde kurumsallaşmasının önüne geçmek için bütün kadınları Sanat Sokağı’na bekliyoruz” çağrısı yaptı. 
 
'ERK ZİYNİYETE İZİN VERMEYECEĞİZ'
 
İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı ve feshedildiği için kadın katliamlarının arttığına dikkati çeken Aynur Sarıca ise, sözleşmeden çekilmeyi "kadın mücadelesine darbe" olarak nitelendirdi.

Kararı tanımadıklarını vurgulayan Sarıca, "Mücadeleyle elde ettiğimiz bir başarının erk zihniyetle yerle bir edilmesine, kadınların öldürülmesine ve katledilmesine asla izin vermeyeceğiz” diye kaydetti. Mücadeleyi büyütmek için 10 Nisan'da alanda olacaklarını dile getiren Sarıca, " ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ deyip kadınları alanlara davet ediyoruz” diye seslendi. (MA)
 


Üye OlÜye Girişi