Kadınlardan 19 Haziran'da miting, 1 Temmuz'da Taksim/Tünel'de  isyan

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi'nin1 Temmuz'da yürürlükten kalkmasını engellemek için kadın örgütleri çeşitli illerde farklı biçimde kampanyalar yürütüyor.

10.06.2021
Yazı Boyutu:  
İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ı İstanbul Sözleşmesi kararını geri çekmesi ve Sözleşme'nin yürürlükte kalmasını sağlamaya yönelik  eylemlerine 19 Haziran Cumartesi günü İstanbul'da Büyük Kadın Mitingi gerçekleştirecek. 

Gruptan yapılan açıklamada "Bugün, İstanbul Sözleşmesi'ne giden yolda mihenk taşı olan Nahide Opuz kararının yıldönümü. 12 yıl önce AİHM Türkiye'yi kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğünü yerine getirmediği için mahkûm etti. İki yıl sonra Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı oldu. Ama bugün devlet kadınları ve lgbti+ları şiddetten etkin korumak yerine İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğini ilan ederek, 1 Temmuz son tarih diyerek şiddet faillerini cesaretlendiriyor" denildi.

1 Temmuz’a kadar her yerde İstanbul Sözleşmesi’ni anlattıkları hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

sözleşme bizim, vazgeçmiyoruz, kararı geri çekin diyoruz. 1 Temmuz günü ise Türkiye gerçekten İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen ilk ve tek ülke olursa, yani şiddeti önleme yükümlülüğünden caydığını böylece ilan ederse saat 19.00’da Taksim/Tünel’de tüm itaatsizliğimizle buluşuyoruz. Bunun ötesi yok. Biz kadınlara ve lgbti+lara yaşam hakkı tanımayanlara diyoruz ki; o zaman hayat kimse için olağan akışında akamaz. Bize biçilen rolleri, görevleri, kalıpları, eşitsizliği, şiddeti, adımıza karar verenleri reddediyoruz. Sokağa dökülüyoruz. Haklarımız bizim, hayat bizim, İstanbul Sözleşmesi bizim. Hayatlarımıza birlikte sahip çıkmak için haydi sokağa!" (KAZETE HABER MERKEZİ)

--

Üye OlÜye Girişi