Kadınlardan Denetimli Serbestlik Kanununa Veto

 

Kadına karşı şiddeti önlemek için veto

31.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 6411 sayılı kanunun infazda erteleme hükmünce kadına yönelik suç işleyenlerin tahliye edilecek olmasına karşı çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü yasayı veto etmeye çağırdı. Ancak Cumhurbaşkanı, kadınların sesine kulaklarını tıkadı ve yasayı onayladı. Böylece aralarında kadına şiddet uygulamaktan cezaevinde bulunan erkekler de aftan yararlanarak salıverilmeye başlandı.

6411 sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu meclisten geçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önüne gönderildi. Kanun onay için gönderilir gönderilmez Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Serbestlik Kanunu ile kadına şiddet uygulayan erkeklerin de tahliye edileceğine dikkat çekerek yasalarda özel tedbirlerin yer almasını ve kadınlara karşı işlenen suçlar için özel bir infaz sisteminin ugulanmasını talep etti.
 
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 6411 sayılı kanunun infazda erteleme hükmünce kadına yönelik suç işleyenlerin tahliye edilecek olmasına karşı çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü yasayı veto etmeye çağırdı.  
 
Yeni 6411 Sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu İle Kadına Şiddet Uygulayan Erkekler de Tahliye Ediliyor! 6411 Sayılı Yeni Denetimli Serbestlik Yasası, TBMM’de kabul edildi ve kanunlaştı. Mor Çatı'nın "veto edin" çağrısına karşın yasa  Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve  Resmi Gazete’de yayınlanarak  yürürlüğe girdi.
 
Böylece halen cezaevinde bulunan ve kadına karşı şiddet kapsamında suç işleyen erkeklerin de tahliyeleri başlamış oldu. 
 
Mor Çatı avukatlarından Çiğdem Hacısoftaoğlu Yasanın uygulamaya konmasıyla tahliyelerin başlayacağına dikkati çekerek  "Bu süreçte biz de insan haklarını savunuyoruz, denetimli serbestlik uygulanmasın demiyoruz ancak daha önceden de talep ettiğimiz gibi kadınlara karşı işlenen suçlar için özel bir infaz sistemi uygulanmalıdır; erteleme hükümlerinde kadına yönelik şiddet uygulayanlara özel önlemler getirilmelidir"  dedi.
Bu yasanın kadına yönelik yaralama, tehdit, hakaret suçlarını işlemiş erkeklerin hepsinin tahliyesine olanak sağlayacağını ve kadına yönelik şiddetin daha da artmasına neden olacağına dikkati çeken Mor Çatkı Avukatı,  " Özel bir infaz sisteminin gerekliliğinin önemine işaret ederek kadına karşı şiddet suçu işleyen erkeklerin cezalarının ya da hükmün açıklanmasının ertelenmemesi, paraya çevrilmemesi gibi önlemlerin yanı sıra izin kullandırma ya da herhangi bir nedenle erken tahliye durumlarında kadınlara önceden haber verilmesi gibi özel önlemler alınması gerektiğini vurguladı.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi