Kadınlardan gece yarısı oturma eylemi

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, "Gece sokakta ne işi vardı?” diyenlere inat Galatasaray'da gece yarısı oturma eylemi yaptı

08.03.2016
Yazı Boyutu:  
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan saatlerde Galatasaray meydanında bir araya geldi. Üzerinde 'Yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz. Kadın cinayetlerini durduracağız' yazan afişi yere seren kadınlar, mumlarla da 'Sessiz kalmayacağız' diye yazdı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne oturma eylemi yaparak gireceklerini açıklayan kadınlar adına konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, gece yarısı eylemini “Gece sokakta ne işi vardı?” diyenlere karşı itirazlarını yükseltmek için yaptıklarını belirterek “Kadın cinayetlerini durdurmak için çözüm önerilerimizi sunduk. Yıllar böyle geçerken cinayetlerde ne yazık ki azalma yerine artış gözlemledik. Buradan geçen insanların ‘bu saatte bu kadınların burada ne işi var’ diye sormalarına sebep olacak şekilde oturmamızın nedeni tam da şudur. Biz bu sefer 8 Mart’ı ilk saatlerinde böyle yaşam için nöbet tutarak karşılamak istedik. Kadınların sürekli orada ne işi vardı, bunu neden şöyle yapmıştı diye sorgulanmasına bir itiraz yükseltiyoruz. Buna sessiz kalmıyoruz. Bunu göstermek istedik” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne gece yarısı sokakta giren kadınlar, yakınlarını cinayete kurban veren kadınların yaptıkları konuşmaların ardından eylemlerini sona erdirdi.
 (DHA)Üye OlÜye Girişi