Kadınlardan 'Sevgililer Günü'nü protesto

 

İstanbul'da çok sayıda kadın örgütü ve insiyitafi dün gece gerek sosyal medya üzeinden gerekse çeşitli semtlerde meydanlara inerek 14 Şubat Sevgililer Günü'nü 'Eşitsiz aşka da, hayata da hayır' diyerek protesto etti

15.02.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul’daki kadın örgütleri, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü protesto etmek ve 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü öncesine hazırlık amacıyla Beşiktaş Meydanı’nda eylem gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde ışıklar ile yazılı “Kadınlar birlikte güçlü” ve “Eşitsiz aşka da, hayata da hayır” pankartı taşınarak, Hakan Pastahanesi önünden Kartal Meydanı’na yüründü.

“Özgür kadınla mutlaka kazanacağız”, “Tahakkümün olduğu yerde aşk olmaz” ve “Hayatıma hükmetmene hayır” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Eşitlik yoksa aşk da yok”, “Gül verme huzur ver, gölge etme yeter” sloganları atıldı. Sloganlar, zılgıtlar ve trampet eşliğinde Beşiktaş Çarşı içinde yürüyen kadınlar, Kartal Meydanı önüne gelerek bir süre oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra basın açıklamasını 8 ayrı kadın okudu.

Yan yana olacağımız bir süreç

Basın açıklamasını okuyan kadınlar, “Her yanımızda gittikçe büyüyen, sokaktan meclise her yeri kaplayan erkeklik hali ve anayasa referandumuyla da birlikte ülkenin içinde bulunduğu bu karışık dönemde hep birlikte, yan yana olacağımız, hayatlarımıza, seçimlerimize sahip çıkacağımız bir sürece adım atıyoruz” dedi.

Aşk, ‘evet’lerin bahanesi olamaz

Kadınlar eylemde, “Erkekler 2016 yılı boyunca en az 261 kadın öldürdü. Bu kadınların çoğu en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyen erkekler tarafından öldürüldü. Erkek şiddetini örtebilecek hiçbir sevgi sözcüğü veya hediye olmadığını biliyoruz. Aşk, biz kadınları her gün yeni ‘evet’lere zorlamanın bahanesi olamaz. Sırf biz bir şeylere hayır dediğimiz için; istemediğimiz bir şeyi kabullenmeye razı olmadığımız için hayatlarımızın dar edilmesine itirazımız var” şeklinde konuştu.

Haklarımızın tanınmadığı dünyaya isyanımız var

Son olarak kadınlar, “Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğimiz olduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla sokakları şenlendiriyoruz. Çünkü şiddetle, zorla baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklarımızın tanımadığı bir dünyaya isyanımız var” diye haykırdı.
(gazetesujin)


Üye OlÜye Girişi