Kadınlardan 'Sevgililer Günü'nü sokakta protesto: Öldüren sevgi değil özgürlük istiyoruz

 

İstanbul Kadıköy'de "14 Şubat Sevgililer Günü"nü İskele Meydanı'nda protesto eden kadınlar, "Öldüren sevgi değil özgürlük istiyoruz" diyerek eşitlik talebini dile getirdiler.

15.02.2020
Yazı Boyutu:  
Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu'nun  çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanında bir araya gelen yüzlerce kadın, buradan Süreyya Operası’na yürüdü.

“Özgürlüğümüze gölgeyi aşk değil şiddet sayıyoruz!”

“Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Ben sana mecbur değilim, bilemezsin” “Kadının öfkesi sınırları” dövizleri açan kadınlar, sık sık “Kadınlar birlikte güçlü” sloganı attı. 

Ellerinde tencere, tava ve davullarıyla yürüyüşe geçen kadınlar, eylemlerini müzik eşliğinde Kadıköy sokaklarında sürdürdü. Yürüyüş ardından kadınlar Süreyya Operası önünde bir açıklama gerçekleştirdi. 

Kadınlar Birlikte Güçlü adına açıklamayı okuyan Nazlı Andan, şunları söyledi:

"Kırmızı kalpli balonların, tek taşların, elektrikli mutfak robotlarının, pahalı restoranlarda baş başa yemeklerin “aşkın nişanesi” diye pazarlandığı bugünde soruyoruz.

Bir hediye “her şeyi affettirir” mi gerçekten? Güleda Cankel’e yaşatılanları mesela? Ya da eşitsizliği affettirir mi? Her anının denetlenmesini? Sadece bir hayır dediğinde, seni sevdiğini iddia edenin, seni bezdirene kadar ısrarını, takibini, tehdidini affettirir mi? Şiddeti affettirir mi? Yılın bir günü romantik diye reklam edilen bir akşam yemeği, diğer 364 gün bu adamların yemeğini pişirmeye, çamaşırını, bulaşığını yıkamaya mı bedel?

Cevabımız net: Özgürlüğümüze gölgeyi aşk değil şiddet sayıyoruz!" (Sendika.org)

Üye OlÜye Girişi