Kadınların 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü Karaköy'de

 

Tüm yasak ve engellere rağmen 18'inci Feminist Gece Yürüşü'ne katılmak için Taksim'e yürüyen kadınlar, Taksim'e sokulmayınca, Kabataş'a yöneldiler.

8.03.2020
Yazı Boyutu:  
 Her yıl tüm yasak ve polis şiddetine rağmen binlerce kadının katılımı ile gerçekleşen Feminist Gece Yürüşü bu yıl da baskı ve yasaklarla başladı. tTaksim'e çıkmak isteyen kadınlara polis müdahale etti. 30'un üzerinde kadının gözaltına alındığı bildiriliyor.

Her yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün yapıldığı Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla abluka altına alındı.Taksim Meydanı ve çevresi eylem öncesi polis bariyerleriyle çevrilirken meydana ulaşım da engellendi.

Kadınlar 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’e yürüdü. Saat 19.00’da başlayacak yürüyüş öncesi kadınlar Tel Sokak’ta toplandı.

İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında yürüyüş düzenleyen kadınlar Sıraselvilere ulaştı.

Kadınlar, Sıraselviler’e kurulan polis barikatlarını aşarak ilerlemeleri sürdürdü. Polis barikatlardan ikisini kaldırdı. Kadınlar Taksim’e doğru yürüyüşlerinde ısrarcı. Sıraselviler’de toplanan binlerce kadın polis barikatının açılması için seslerini yükseltti Sıraselviler’de uzun süren bekleyişin ardından kadınlar Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti.

Sıraselviler’de olan kadınlara ise polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı.


YÜRÜYÜŞE KATILAN CANAN KAFTANCIOĞLU, KADINLARI HAPSETMEKLE YILDIRAMAZLAR

Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu BirGün'e açıklamalarda bulundu. "Kaftancıoğlu şöyle konuştu: kadınları hapsetmekle kalmayıp meydanları da hapsediyorlar. Alanları, meydanları hapsederek, kısıtlayarak kadın mücadelesinin önüne geçemeyeceklerini görecekler. Herkese, her şeye rağmen kadınlar mücadelelerini alanlarda haykırıyorlar."


TÜM SOKAKLAR POLİS ABLUKASI ALTINDA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile yasaklanan Feminist Gece Yürüşü’nün İstiklal Caddesi üzerinde yapılmasını önleyen polis, İstiklal Caddesi ve caddeye çıkan tüm sokakları abluka altına aldı.

Yasakları tanımadıklarını ve yürüyüşü gerçekleştirmek için alanda olacaklarını yineleyen kadın örgütleri ve eyleme katılan kadınlar, basın açıklamasının yapılacağı Fransız Kültür Merkezi önüne doğru yürüyüşlerini sürdürürken, polis tarafından önleri kesildi.

Polis olası bir müdahale için kask ve gaz maskelerini takarken platform temsilcilerinin polisle görüşmesi bekleniyor. Görüşmenin ardında platform temsilcilerinin açıklama yapması bekleniyor. Taksim Meydanı ve İstiklal Cadesi'ndeki Fransız Kültür Merkezi önünde ise polis ablukası sürüyor.TAKSİM'DE KUŞ UÇMAYACAK

Bugün saat 11:00’den itibaren metronun Taksim istasyonu ikinci bir talimata kadar yolcu giriş ve çıkışına kapatıldı. Öte yandan Taksim- Kabataş ve tünel füniküler hatları da kapatılırken Şişhane durağı da (İstiklal ve 6.Daire giriş ve çıkışı ) ikinci bir talimata kadar yolcu giriş ve çıkışına kapalı olacak.İBB’den yapılan açıklamaya göre, ulaşımla ilgili kararlar İstanbul Valiliği tarafından alınıyor.

Taksim ve çevresinde kapatılan yollar ise şöyle duyuruldu: Taksim Meydanı (Büfeler Önü)-İstiklal Caddesine bağlanan yol, Refik Saydam Caddesi’nden Asmalı Mescit Caddesi’ne giriş-çıkış, Ensiz Sokak-İlk Belediye Caddesi kesişimi, Balo Sokak-Turnacıbaşı Caddesi kesişimi, Sadri Alışık Sokak-Atıf Yılmaz Caddesi, Yeni Çarşı Caddesi, Kumbaracı Yokuşu, Turnacıbaşı Caddesi, Meşelik Sokak ve Sadri Alışık Sokak’tan İstiklal Caddesi’ne gidiş istikameti, Yeni Çarşı Caddesi-İstiklal Caddesi kesişimi Taksim Tünel girişi İstiklal Caddesi istikameti.

Bunlara alternatif güzergahlar ise Gümüşsuyu Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Refik Saydam Caddesi, Sıraselviler Caddesi olarak belirlendi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilikten yasaklamalara yönelik olarak yapılan açıklama şu şekilde:

Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en içten duygularımızla kutluyoruz.

Bu anlamlı ve güzel gün nedeniyle İstanbul'daki sivil toplum kuruluşlarınca 7-8 Mart 2020 tarihlerinde yapılacağı bildirilen bütün faaliyetlere Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımız tarafından gerekli izinler verilmiştir.

Ancak bazı sivil toplum kuruluşları ve şahıslar tarafından sosyal medya yoluyla Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesinde, bugün saat 19.00'da etkinlik duyurusu yapılmaktadır.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nin 2911 Sayılı Kanun çerçevesinde ilan edilen alanlar içerisinde olmaması nedeniyle akşam saatlerinde bu yerlere çıkan bütün yollar kapalı olacaktır.

KADIKÖY’DE MİTİNG

İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla pek çok kadın örgütü Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde düzenlenen mitingde bir araya geldi.

Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle, sloganlarla, alkış ve zılgıtlarıyla alanı dolduran kadınlar, krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” dedi.

Kadın Platformu adına yapılan açıklamada, grubun Kadıköy'den Taksim'e çıkacağı bilgisi de paylaşıldı. (Fotoğraflar: Kazete-Birgün)


Üye OlÜye Girişi