Kadınların İstanbul Sözleşmesi randevu talebine CİMER'den yanıt

 

Erdoğan'ın talimatı üzerine İstanbul Sözleşmesi ile ilgili İstanbul Sözleşmesiyle ilgili çalışma yürüten Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'dan randevu talep eden Eşitlik İçin Kadın Platformu'na (EŞİK) CİMER'den yanıt geldi.

05.09.2020
Yazı Boyutu:  

Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay yönetiminde İstanbul Sözleşmesi üzerine bir çalışma yapılmakta olduğu basına yansımıştı.  31 Ağustos'ta  Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) adına kadın örgütlerinin temsilcileri  “konunun tarafı biziz” diyerek Fuat Oktay'dan randevu talebinde bulunmuş ve basınla paylaştıkları ortak bir metni de  bir üst yazıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) iletmişlerdi.


CİMER'İN BAŞVURALARA YANITI

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER ) gerek bireysel gerekse kurumsal olarak yapılan başvurulara 3 Eyllül'den itibaren tarihinde ULUSLARARASI KURULUŞLAR DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından yanıtlanmakta olduğunu bildirdi.CİMER'den yapılan bilgilendirmede, kadına yönelik her türlü şiddet, taciz ve istismarın önlenmesinin Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın en önemli gündem maddelerinden bir olduğuna işaret edilerek şu ifadelere yer verildi:

"Şiddetle mücadelede sıfır tolerans ilkesi çerçevesinde yapılandırdığımız çalışmalarımız; yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık artırma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu geliştirme çalışmaları başlıklarında kararlı biçimde sürdürülmektedir. 

Bu kapsamda; başta Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm taraflarla eşgüdüm içerisindeki çalışmalarımız kesintisiz, planlı ve programlı bir şekilde ilgili mevzuat çerçevesinde devam etmektedir. 

Ayrıca, başvurunuzda yer alan görüş ve önerilerinizin plan ve programlarımızda değerlendirileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim."Üye OlÜye Girişi