Kadınların #İstanbulSözleşmesini 6284üUygula kampanyası başladı

 

Kadınlar Birlikte Güçlü platformu'nun her hafta farklı konuda yürüttüğü kampanyanın yenisi bugün sosyal medya üzerinden saat 13.00'de başladı.

04.05.2020
Yazı Boyutu:  
Birlikte Güçlü kampanyasıyla ilgili  yapılan açıklama şöyle:

"160'ın üzerinde kadın ve lgbti+ örgütü imzalı Korona Günlerinde Kadınlar Birlikte Güçlü metnimizdeki taleplerden bir tanesi de 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi'nin etkin uygulanması. Ama tam tersine, 6284 sayılı kanunun uygulamasında aksaklık ve ihlaller artarken, kadınlar salgın bahanesiyle karakollardan evlerine geri gönderilirken HSK şiddet failini uzaklaştırmayı zorlaştıran bir karar aldı. İstanbul Sözleşmesi ise homofobik bir nefret diliyle bir kez daha hedef gösteriliyor, lgbti+lar şiddete açık kılınıyor. İşte bu yüzden kampanyamızın bu haftaki konusu 6284 ve İstanbul Sözleşmesi, etiketimiz #İstanbulSözleşmesini 6284üUygula
Örnek tweetler haricinde kampanyaya  katılan kadınların "6284 sayılı kanunun uygulanmasında ne gibi ihlallerle karşılaşıyoruz? Elimizdeki veriler, bilgiler neler? İstanbul Sözleşmesi neden önemli? Peki etkin uygulama için ne yapılmalı" gibi kendi deneyimlerini paylaşmaları istenen açıklamada, örnek twitlere de yer veridi:
 
 • Karantinada 6284 hayat kurtarır! İstanbulSözleşmesini 6284üUygula
 • İçine kapandığımız evler, öldürülen kadınların yüzde yetmiş beşinin cinayet mahalli. Yani pek çoğumuz için en tehlikeli yer. İşte bu yüzden hiç vakit kaybetmeden İstanbulSözleşmesini 6284üUygula
 • Kadın cinayetleri ve LGBTİ+lara karşı nefret suçları karşısında İstanbulSözleşmesini 6284üUygula! Devletin ve devlet memurlarının görevi hedef göstermek, şiddete açık etmek değil, şiddeti engellemek. 
 • Şiddetten korunma yolları salgın sebebiyle azalırken Hâkim ve Savcılar Kurulu kadınların en önemli güvencesi olan 6284 sayılı Kanunu neredeyse askıya alan bir karar verdi ve şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılmasını zorlaştırdı. İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • İnfaz düzenlemesiyle kadınlara şiddet uygulayanlar cezaevinden salıverilmişken, yöneticiler şiddet faillerini denetlemeye, salgın sürecinde kadınların güvenliğini sağlamaya yönelik adım atmıyor. Canımız tehlikedeyken İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • 6284 askıya alınacağına erkek şiddetinin arttığı bu dönemde daha etkili uygulanmalı, uzaklaştırma kararlarının alınması zorlaşmak yerine kolaylaşmalı ve denetlenmeli. İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • Pandemi koşullarında kadınlar, çocuklar, lgbti+lar İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü şekilde şiddeti önleyici ve koruyucu mekanizmalara erişebilmeli. Şiddetin ve cinayetlerin artmaması için İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • Karakollar şiddete uğrayan kadınları 'korona var' diye eve geri göndermeye çalışırken ve şiddet karşısında kadınların hakkı olan mekanizmaları işletmezken yasaya aykırı hareket ediyorlar. İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • Sığınak talebiyle karakola, ŞÖNİM'e, kaymakamlığa başvuran her kadına yer bulmak zorundasınız. Yer yok, müsait değil denmesi ya da salgın var diye darp raporu şartı koşulması kabul edilemez, İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • Almanya'da salgın sırasında şiddet artabilir diye sığınak kapasitesi artırıldı. Türkiye'de mevcut sığınak kapasitesi yasa ve sözleşmelerin gerektirdiğinin çok altındayken bir de sığınakların kapatıldığı, kabullerin durduğunu duyuyoruz. İstanbulSözleşmesini 6284üUygula! 
 • Kadınların arayıp ulaşabileceği, sadece kadına yönelik şiddetle ilgili çalışan bir acil hat hala yok. İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • Kadına şiddet ile ilgili belediyeler dahil sorumlu tüm kamu kurum ve kuruluşları acil koordinasyon birimi oluşturmalı.İstanbulSözleşmesini 6284üUygula! 
 • İlk günden beri kadın örgütleri soruyor, detaylarıyla öneriyor: Acil önlem planı nerede? Artan erkek şiddetine karşı alanda çalışan kadın örgütlerinin de katılımıyla acil önlem planı gecikmeden hazırlanmalı! İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!
 • Bir devlet memuru kimseyi cinsel yönelimi veya cinsiyet kimliğinden ötürü hedef gösteremez, 'hastalık sebebi' ilan edemez, ayrımcılık yapamaz, şiddete açık hale getiremez. İstanbulSözleşmesini 6284üUygula!

Kaynak: Kadınlar Birlikte GüçlüÜye OlÜye Girişi