Kadir Topbaş hakkında suç duyurusu

 

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı na suç duyurusunda bulundu

22.01.2010
Yazı Boyutu:  

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal itfaiyecilik hizmetinin taşeronlara topbas.jpgbırakılamayacak kadar önemli bir hizmet olduğunu belirtti.

Sorumluların, bu hizmeti taşeronlara vererek, sorumluluğu üstlerinden attıklarını düşündüklerini savunan Soysal, şunları söyledi:

İtfaiye taşeronlaşamaz. İhale, yayın yasağı olan Deniz Feneri iddianamesinde isimleri bulunan Zekeriya Karaman la, İsmail Karahan ın şirketleri tarafından alınmış bir ihaledir. Bu ihalede bir ayrıcalık yapılmıştır. Şartnamenin maddeleri, bu kişilerin sahip oldukları firmalar ihaleyi alsın diye düzenlenmiş ya da çiğnenmiş. Örneğin, şartnamenin 12. maddesinde, Konsorsiyum olarak ihaleye girilmez deniliyor. Bu iki şirket bir araya geldiği zaman konsorsiyum oluyor. Bu bile bir usulsüzlüktür. Yine şirketin bu işleri daha önce yapmış olması, altyapısı, bilgi birikimi ve deneyimi olması gerekir. Bunların hiçbiri yok. Bu adrese teslim olarak yapılan bir ihaledir.

CHP li Soysal, itfaiyecilerin sendikalı oldukları için işlerinden atıldıklarını, çalışanlar üzerinde büyük bir baskı kurulduğunu ve işçilerin, sözleşme imzalamaya mecbur bırakıldığını öne sürdü.

İstanbullunun alın terinin, emeğinin yok edildiğini ve sömürüldüğünü iddia eden Soysal, Bugün başta Kadir Topbaş olmak üzere, encümen üyeleri ve itfaiye daire başkanı hakkında görevlerini kötüye kullandıkları ve ihaleye fesat karıştırdıkları için suç duyurusunda bulunuyorum dedi.

Soysal, daha sonra İstanbul Cumhuriyet Savcılığı na dilekçesini verdi.


Üye OlÜye Girişi