Kadir Topbaş'ın yerine kim seçilecek?

 

Basın toplantısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'dan istifa ettiğini açıklayan Topbaş'ın yerine her parti aday gösterecek. Seçim oluncaya kadar başkanlığa Gümüşdağ vekalet edecek.

22.09.2017
Yazı Boyutu:  
Kadir Topbaş istifasını açıkladığı basın toplantısında istifa nedeni ile ilgili birşey söylemedi. Akşam saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 'son dakika' olarak duyurulan basın toplantısı Kadir Topbaş'ın İstanbullulara vedası ile sonuçlandı. Kulislerde 5 imar değişikliği dosyasının Kadir Topbaş'ın veto etmesine rağmen Belediye Meclisi'nde AKP'li üyelerin oylarıyla geçmesi bardağı taşıran son damla oldu. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından, belediye meclisi toplanacak ve yeni bir başkan seçilecek.

Kadir Topbaş istifasını açıkladığı basın toplantısında istifaya götüren süreçten sözetmedi.  Ancak zaman zaman sesinin titremesine karşın herhangi bir polemiğe yol açacak bir söylemden özenle kaçındı.

Israrla 'Partimi bırakıyorum' diyen Kadir Topbaş'ın konuşmasında istifasına ilişkin tek ipucu 'insan herşeyi affeder ama adam yerine konmamayı affedemez' oldu. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından Belediye Meclisi yeni bir başkan seçecek.

HER PARTİ KENDİ ADAYINI BELİRLEYECEK

İstanbul Valisi'nin çağrısıyla toplanacak olan meclis üyeleri arasından, her parti kendi başkan adayını belirleyecek. Yapılacak oylamayla yeni başkan seçilecek.

BELEDİYE MECLİSİ BAŞKANI SEÇECEK

Oylamaların 1. ve 2. turlarında üçte iki çoğunluk aranacak. Bu turlarda sonuç çıkmazsa, 3. turda salt çoğunlukla yeni başkan belirlenmiş olacak.İBB KOLTUĞUNA ERDOĞAN AİLESİNİN DAMADI ÇOK YAKIN

Kulislerde Topbaş'dan boşalan  Başkanlık koltuğuna Başkanvekili Göksel Gümüşdağ‘ın geçeceği idia ediliyor. Gümüşdağ aynı zamanda Başakşehir kulübünün de başkanlığını yapıyor.

Gümüşdağ, Emine Erdoğan’ın ağabeyi Hasan Gülbaran’ın kızı Müge ile evli. Yani, Erdoğan Ailesi’nin damadı olarak biliniyor.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ KİMDİR

Göksel Gümüşdağ, 10 Ekim 1972 tarihinde İstanbul'da doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat ve Bilgi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Gümüşdağ, Gümüşdağ Elektronik San. Ve Tic. LTD'nin Yönetim kurulu başkanıdır. Bir dönem İBB Spor başkanlığı yapan Gümüşdağ, 2011 yılında Mehmet Ali Aydınlar'ın TFF Başkanı olmasının ardından TFF Başkan vekili olmuş fakat Mehmet Ali Aydınlar'ın istifa etmesinin ardından o da istifa etmiştir.Evli ve 2 çocuk sahibi Göksel Gümüşdağ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 2. Başkan Vekilliği ile birlikte Kulüpler Birliği Vakfı'nın Başkanlığını yapmaktadır. 2014 yılında Süper Lig takımlarından İstanbul Başakşehir'in başkanı seçilmiştir. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.


Üye OlÜye Girişi