Kafatası milliyetçiliğine karşıyız

 

CHP lideri, partisinin grup toplantısında konuştu

19.02.2013
Yazı Boyutu:  

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kafatası milliyetçiliğinin kesinlikle karşısında olduklarını belirterek,  "Irkçılık, ırkçılık üzerinden siyaset,  insanlığa ihanettir. Din üzerinden, inanç üzerinden siyaset doğru değil. Kimin dindar olup olmadığını, kimse bilemez. Kimsenin yetkisi de terazisi de yoktur. Milliyetçilik, yurt severliktir. Kendi ülkesinin çıkarlarını korumaktır. Çağdaş milliyetçilikten bunu anlıyoruz. Onun için bunun adına biz Atatürk milliyetçiliği diyoruz.” dedi.
 
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında ki milliyetçilik üzerine pasajlardan dikkat çekenler şöyle:
 
“Bir  Başbakan’ın ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Bunun için ne demişlerdi, ‘Bu adamı kullanın, deliğe süpürmeyin…’ Kullanılan adamdan yurtsever olur mu, milliyetçi olur mu?”?
 
-”Başbakan Erdoğan Mardin’e gitti. ’Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız’ dedi. Yüreğin yetiyorsa, cesaretin varsa, adam gibi adamsan git bu konuşmayı  Rize’de  yap bakalım”
 
-“Açıkça söylüyorum, kafatası milliyetçiliğinin kesinlikle karşısındayız.
 
Bu arada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ”Tarihimizde gazilik ve şehitlik şandır, şereftir, ama Başbakan’a göre sektördür” dedi ve Erdoğan’ı, bir Gazi’nin mektubuyla kınadı.
 
”Bizim tarihimizde gazilik ve şehitlik şandır, şereftir. Şan oldu, şeref oldu ama bizim tarihimizde hiçbir zaman, asla ve asla gazilik ve şehitlik sektör olmadı. Diyeceksiniz ki ‘bu nasıl laf?’
 
-“Gazilerimiz de şehit aileleri de çok iyi biliyor, bu sözü söyleyen Recep Tayyip Erdoğan. 31 Ağustos 2012′de televizyonda bir programa çıkıyor ve ‘Gazilik de şehitlik de sektör oldu’ diyor. Nasıl sen bunu söylersin?”
 
-“Gazilik de şehitlik de sektör oldu’ diyen Erdoğan’a bir gazi şöyle cevap veriyor mektubunda; ”Bu nasıl sektördür ey Başbakan? Ülke için kolunu, bacağını vereceksin, şehit olacaksın, sonra da o ülkenin Başbakanı bu olaylara, ticari sektör olarak bakacak. Madem bu iş, güzel iş, karlı iş, o zaman Başbakan olarak oğluna gemicik alacağına, askere gönderseydin ya. Bu sektöre neden girmedin? Madem bu iş karlı, o zaman AKP milletvekilleri de bu işe girsin”
 
-“Başbakanlık koltuğunda oturan bir kişinin halkına yalan söylemesini kabul edilemez ama gazilere verilen haklar konusunda yalan söylüyor. Ne söyleyeyim? Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzına biber mi süreyim. Gaziler kendilerine tanınan hakları bilmiyor mu? Başbakan’ın açıklamasını televizyon kanalları, gazeteler ‘gazilere müjde’ diye verdiler.”
 
-“Gaziler, şehit aileleri ve yakınlarına toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı 1983 yılında verilmiş. Yeni değil yani. ‘Vereceğiz’ diyor, verilmiş zaten. Ayrıca Harp ve Vazife Malulleri var. Onlara da toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı 1994 yılında verilmiş. Şimdi Beyefendi yeniden verecek. Zaten verilmiş.”
 
-“Ayrıca, şehit ailelerinin trenden, ücretsiz yararlanmalarına da 1932 yılında karar verilmiş. Yani, Mustafa Kemal Atatürk hayattayken. Hadi, Mustafa Kemal Atatürk’ten korkmuyorsun, utanmıyorsun diyelim, bari Allah’tan kork. Sen 1932′lerde, 83′de, 93′de verilen yetkiyi, nasıl ‘şimdi veriyorum’ diyorsun.”
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi