Kaftancıoğlu'nun 'sahte tweetler' davası 18 Temmuz'a kaldı

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları ve hakkında üretilen sahte içerikler delil kabul edilerek açılan davada bugün hakim karşısına çıktı.

28.06.2019
Yazı Boyutu:  
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, altı yıl önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle bugün mahkemeye çıktı.

Kaftancıoğlu, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılamak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından yargılanacak. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında CHP İstanbul İl Başkanı’nın 17 yıla kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ocak 2018’de Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık soruşturması Mayıs 2019’da tamamlandı ve iddianame mahkemeye sunuldu. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, Kaftancıoğlu’nun 2012 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımları suç delili olarak yer alıyor. Paris’te öldürülen PKK kurucusu Sakine Cansız’ın ölümünün ardından Twitter’da yazdığı, “‘İnsanlık tarihi kadın ile başlar. İnsanlık kadına yapılanlarla kaybeder’ demiş Sakine Cansız. Ve insanlık yine kaybetti” mesajı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçuna delil olarak gösteriliyor.

Fazıl Say'dan destek

Saat 09.00'da başlayan duruşma için Kaftancıoğlu'na destek amacıyla yüzlerce kişi de 'Hak, hukuk, adalet’ sloganlarıyla Çağlayan'daki  İstanbul Adliyesi’ne geldi.

Kaftancıoğlu’na savunma için ek süre verilmezken, reddi hakim talebine ilişkin karar verilmeden duruşmaya devam edildiği için mahkeme salonunda tartışma çıktı.

Kaftancıoğlu’nun savunmasını avukat Fikret İlkiz yaptı. Hakimin, avukatların duruşma düzenini bozduğunu iddia ederek salondan çıkarılacaklarını söylemesi de tepki çekti. Söz almadan konuştuğu gerekçesi ile avukat Ömer Kavili salondan çıkarıldı.

Karşı tarafın avukatı ise Kaftancıoğlu’nun tweetlerine ilişkin açıklama yaptığını ve fikrinin değişmediğini söylediğini belirtti. Avukat, reddi hakim talebinin de reddedilmesini istedi.

Savunma avukatı, "Müşteki makamı iddia makamının yerine geçmiştir, katılma talebi konusunda neden bizim görüşümüzü almadınız? Usül olarak hatadır, kanun nezdinde yok hükmündedir" dedi.

Mahkeme, duruşmayı 18 Temmuz’a erteledi.


‘Hukuksuz bir dava’

Sanatçı Fazıl Say’ın katıldığı da dayanışmak için geldiği adliye önünde CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek açıklama yaptı. Erkek, “Dün akşamüstü İstanbul’un ikinci kez seçilen Belediye Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı ve göreve başladı. Bu sabahta İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkıyor. 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması başlayacak. Nedense siyasi bazı davaların İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilmesini de yakından takip ediyoruz. Belli dosyaların belli heyetlere düşürülmesini de izliyoruz. Bu dava hepinizin bildiği gibi hukuksuz bir davadır. Hukuksuz, mesnetsiz bu dava için Çağlayan Adliyesi önündeyiz. Hepimiz buradayız. Canan Kaftancıoğlu hiçbir zaman asla yalnız yürümeyecek” dedi.

‘İntikam mı almak istiyorsunuz’

“Siyasi davalar kumpas davaları , kurguya dayalı iddianameler bir gün gelir mutlaka çöker” diyen Erkek şöyle devam etti: “Önceki dönemlerde olduğu gibi. Sözcü, Cumhuriyet gazetesi davası, Gezi davası, Eren Erdem davası, akademisyenlerin davası; tüm bu davalar muhalefeti baskı altına almak için düşüncenin ve ifade özgürlüğünün yargılandığı siyasi davalardır. Unutulmasın ki bu davalar ülkemizin itibarını zedeliyor. Unutulmasın ki bu davalar adalete duyulan güveni derinden sarsıyor. Ülkemiz zarar görüyor. Kaftancıoğlu’nun dosyasında da 6 yıl önce paylaşılmış sosyal medya paylaşımları var. Sahte tweetler var. Kurguya dayalı iddialar var. Yine düşünce yargılanıyor, yine ifade özgürlüğü yargılanıyor. İstanbul’un ilk kadın il başkanı olarak, bir hekim olarak güçlü bir siyasetçi olarak İstanbul’un 25 yıl sonra kazanılmasında büyük pay sahibi olan Canan Kaftancıoğlu’ndan intikam mı almak istiyorsunuz. Kazandık, onun için mi bu dava. Hiç kimse unutmasın bu davalara muhalefetin ve CHP’nin geri adım atmasını bırakın kararlılıkla demokrasi mücadelemizde bize güç katmaktadır. Daha kararlılıkla yürüyoruz. Bizim amacımız güzel ülkemizde barış ve huzur içerisinde kardeşçe yaşamak. Yargıyı silah olarak kullanıp muhalefeti boğmak isteyenler kaybedecektir. Demokrasi mücadelesi verenler, özgürlük, hak, hukuk mücadelesi verenler kazanacaktır.”

Kaftancıoğlu’nun avukatı Ergün Özer, müvekkili hakkında katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği ifadelerin ardından hızlandırılmış bir şekilde iddianame hazırlandığını söyledi. İddianamede, Canan Kaftancıoğlu’nun atmadığı tweetlerin de yer aldığını belirten avukat, “Canan Hanım’ın il başkan adaylığı açıklandığı zaman soruşturma başlatıldı. Soruşturma, seçim süreciyle davaya dönüştü. Pek çok AKP’li politikacılar neler söylemiş ama haklarında ne soruşturma var ne de bir şey” diye konuştu.

“İktidar kutuplaştırıcı politika izliyor”

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu vurgulayan avukat Özer, bugün görülecek duruşma konusunda endişeli olduklarını belirterek, “Müvekkilime çifte standart ve insan haklarına aykırı bir durum uygulanıyor. Hiçbir şekilde suç unsuru barındırmayan tweetlerden dava açılması ve hemen duruşma günü verilmesi endişelerimizi kuvvetlendiriyor” dedi.

Canan Kaftancıoğlu: Siyasi saiklerle açılmış bir dava

DW Türkçe’den Burcu Karakaş'a açıklama yapan Canan Kaftancıoğlu, hukuki değerlendirme yapmak istemediğini belirterek, “Tamamen siyasi saiklerle açılmış bir dava. İktidar her zaman olduğu gibi bir düşman yaratıp onun üzerinden kutuplaştırıcı politika izliyor” dedi. Kaftancıoğlu, İstanbul seçimine de işaret ederek, “İstanbul’u kaybedenler bir bedel ödetme, cezalandırma arayışında ama başarılı olabilmeleri mümkün değil” diye konuştu.

"Seçim yenilgisi birilerine fatura edilmek isteniyor”

Yakınlarını siyasi cinayetler nedeniyle kaybeden ailelerden oluşan “Toplumsal Bellek Platformu”, Kaftancıoğlu’na destek veren bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir” denilerek, davanın Kaftancıoğlu’nun İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini “birilerine fatura etmek” istemesiyle doğrudan bağlantılı olduğu savunuldu. Canan Kaftancıoğlu’nun eşi, 1980 yılında siyasi cinayete kurban giden gazeteci Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu olarak biliniyor. 


Üye OlÜye Girişi