Kaleiçinde 25 kafatası bulundu

 

Tarihi Kalenin içinde bulunan su sarnıcında 25 insana ait kafatası bulundu

07.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde bulunan tarihi Zerzevan Kalesi içinde bulunan su sarnıcında yaklaşık 25 insana ait olduğu belirtilen kafası ve kemikler bulundu
 
 
 
Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde bulunan tarihi Zerzevan Kalesi içinde bulunan su sarnıcında yaklaşık 25 insana ait olduğu belirtilen kafası ve kemikler bulundu. Bölge güvenlik çemberine alınarak, geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
 
DHA'da yer alan habere göre, Çınar İlçesi'nin Mardin Karayolu üzerinde bulunan tarihi Zerzevan Kalesi'ni gezmeye giden 2 kişi, kale içerisinde bulunan ve su sarnıcı olduğu belirtilen kuyuda kemiğe benzer cisimler görünce durumu jandarmaya bildirdi.
 
Jandarma ekiplerinin kuyuda yaptığı araştırmada, 25 insan kafatası ve kemikler bulundu. Jandarma, Diyarbakır Valiliği ile İl Kültür ve Müze Müdürlüğü'ne resmi yazı ile durumu bildirerek inceleme yapılmasını istedi.
 
Kültür ve Müze Müdürlüğü'nden arkeolog ve uzman ekiplerce kemiklerden alınan örnekler incelemeye götürüldü. Tarihi kalenin Roma dönemine ait olduğunu belirten yetkililer, geniş çaplı soruşturma başlatıldığını söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi