Kalem sattı hayatı değişti

 

Beyrut'ta kalem satarak ailesini geçindirmeye çalışan Abdül Halim el-Attar’ın bir fotoğrafla hayatı değişti.

06.12.2015
Yazı Boyutu:  

Conflict News’in kurucusu, aktivist Gissur Simonarson, geçen ağustos ayında kucağında uyuyan kızıyla Beyrut sokaklarında kalem satan Abdül Halim el-Attar’ın fotoğrafını Twitter hesabından yayınladı.

 33 yaşındaki baba, fotoğrafının çekilmiş olduğundan bile habersizken söz konusu kareler internette binlerce kez paylaşıldı. Bunun üzerine Simonarson, ‘#BuyPens’ (Kalem satın alın) etiketiyle bir kampanya başlatarak ailesiyle birlikte Suriye’nin Şam kentinden kaçan el-Attar için bağış hesabı açtı.

 Independent’ın haberine göre  kampanya öyle yoğun bir ilgi gördü ki üç ay içinde yaklaşık 191 bin dolar (yaklaşık 555 bin lira) toplandı. Bu miktar başta hedeflenen paranın yaklaşık 40 katıydı.

 Paranın yarısından fazlasına ‘banka gaspı’

Ancak toplanan paranın sadece yüzde 40’ı el-Attar’a ulaştırılabildi. İnternet üzerinden çalışan online ödeme sistemi PayPal’ın Lübnan’da hizmet vermemesi üzerine Dubaili bir kişi, parayı parça parça Lübnan’daki bir bankaya transer etti. Bu nedenle paranın yarısından fazlası ‘transfer ücretleri‘ne gitti.

Kampanyanın düzenlendiği Indiegogo sitesi ve Paypal da yaklaşık 20 bin dolarlık bir işlem ücreti alınca geriye yaklaşık 76 bin dolarlık bir bağış kaldı.

 Hayatı değişti

Abdül Halim el-Attar, kampanyadan haberdar edilip parayı aldığında ise hayatının şokunu yaşadı. Bir anda binlerce doları ellerinde bulan baba, olayın şaşkınlığını üzerinden attıktan sonra bu parayla ne yapacağına karar vermek için kolları sıvadı.

İlk olarak paranın 25 bin dolarlık bölümünü hâlâ savaş bölgesindeki akrabalarına yollayan el-Attar, daha sonra Beyrut’ta bir fırın, kebap dükkanı ve restoran açtı. Suriyeli mülteci, burada kendisi gibi savaştan kaçan 16 sığınmacıya iş verdi.

Associated Press’e konuşan el-Attar, “Bu para sadece benim hayatımı değiştirmedi. Aynı zamanda çocuklarımın hayatını kurtarıp, Suriye’de yardıma muhtaç kişilere de destek oldu” dedi.

 Kızı oyuncuklara, oğlu okula kavuştu

Ailesiyle birlikte yaşadığı tek göz odadan, iki odalı bir eve taşınan Suriyeli babanın, fotoğrafta omzunda uyuyan dört yaşındaki kızı Reem, hayatındaki ilk oyuncuklarına kavuşurken, dokuz yaşundaki oğlu Abdüllelah ise üç yıl sonra yeniden okula döndü.

 Beyrut’taki yeni hayatına alışmaya çalışan el-Attar, artık daha fazla saygı gördüğünü vurgulayarak, savaştan kaçan mültecilere yardım etmeye ve onlara iş vermeye devam edeceğini söyledi.
Üye OlÜye Girişi