Kalp hastası adamdan yoğun bakımda hemşireye darp

 

Kroner Yoğun bakım servisinde EKY'ye bağlı hasta sahaba karşı cihazı sökerek kadın hemşireye saldırdı

3.10.2017
Yazı Boyutu:  

Adana Şehir Hastanesi hemşirelerinden Dilek Keskin, bir hastanın saldırısına uğradı. EKG cihazına bağlı hastanın saldırısına uğrayan hemşire Keskin, saldırıdan güvenlik görevlisinin yardımı ile kurtulabildi.
 

Hastanenin koroner yoğun bakım 3 servisinde, sabah saat 05:00 sıralarında, üzerinde EKG cihazı bulunan hasta, cihazı çıkararak yürümek istedi. İsteği uygun bulunmayan hasta bağırıp çağırarak EKG cihazını hemşirelerin üzerine fırlattı. Hemşirelerden biri kaçarak kendisini kurtarırken “Amca dur, ne yapıyorsun” diyerek saldırganı sakinleştirmeye çalışan Dilek Keskin ise, hasta tarafından saçlarından tutulup monitör kabloları ile sırtına vurularak darp edildi. Hemşire Keskin, bir hasta yakınının müdahalesi ile saldırıdan kurtuldu. Hemşireye saldıran hasta, hakaretler edip küfretmeye devam etti. Keskin, daha sonra güvenlik görevlisinin gelmesi ile odadan çıkarken,  saldırgandan şikâyetçi olduğu öğrenildi.


GÜVENLİK SAYISI YETERSİZ

Evrensel'in haberine göre, SES Adana Şubesi bürosunda Adana Tabip Odasının konu ile ilgili yaptığı basın toplantısında konuşan SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, hasta şiddetine davetiye çıkaran koşulları sıralayarak geceleri 30 yataklı yoğun bakımda sadece iki hemşirenin bulunduğunu, 56 ila 75 yataklı her kata verilen 1 güvenlik görevlisinin yeterli olmadığını söyledi. Servislerin kendi personeli olmadığı için 5555 nolu çağrı merkezini arayarak personel çağırdığını, bunun işlemleri geciktirdiğini ifade eden Yüksel, çalışanlara yönelik saldırıyı önlemek için bulunan 1111’i aradıklarında ise artık karşılarına telesekreterin çıktığını belirtti. Yüksel “Bu da zaman kaybı değil mi? Kısacası personel yetersiz, ulaşım yetersiz. Diğer taraftan saldırganın psikolojik sorunları olduğu söyleniyor. Böyle bir hasta yoğun bakımda güvenliksiz nasıl yatırılıyor? Başka olayların olmaması için yetkilileri gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz” dedi.

HEMŞİRELER YETMİYOR


Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten de Şehir Hastanesinde ciddi bir hemşire ve polikliniklerde sekreter açığı olduğunu belirterek bu açıklar kapatılmadığı durumda bu saldırıların devamının geleceğini ifade etti. Sağlıkta şiddetin son yıllarda en büyük sorunları olduğunu ifade eden Ökten, Iğdır’da bıçaklanan arkadaşlarının durumunun iyi olmasının teselli edici olduğunu ancak sağlık politikalarının sonucu olarak sağlıkta şiddetin günlük yaşantılarına girdiğini ifade etti. Bu politikalardan vazgeçilmesinin yanında TTB’nin meclise sunduğu "Sağlıkta şiddete caydırıcı cezalar verilmesini içeren tasarı"nın da yasalaştırılmasını istedi.

 


Üye OlÜye Girişi