Kalp krizi riski göz kapağında!

 

Kalp krizinin habercisi, göz kapakları. Göz kapağı üzerindeki kabarık sarı lekeler genelde kolesterolden oluşuyor

16.09.2011
Yazı Boyutu:  

Danimarka daki araştırmacılara göre bu da söz konusu kişide kalp krizi ve16_sa__l__k_kalp_krizi_g__zden_belli_oluyor..jpg diğer hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğuna işaret ediyor. İngiliz tıp dergisi British Medical Journal ın internet sayfasında yayınlanan araştırmada göz kapaklarında tıbbi adı "ksantelazma" olan kabarık lekeler bulunan hastaların kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 48 daha fazla olduğunu gösterdi.

Çoğunlukla kolestrolden oluşan ksantelazmanın, vücutta başka yağ birikiminin de göstergesi olabileceği belirtiliyor. Kalp doktorları bulguların kalp krizi riski taşıyan hastaların belirlenmesine yardımcı olabileceğini kaydediyor. Danimarka nın Herlev hastanesindeki araştırma ekibi 1970 lerde 12.745 hastayı izlemeye başlamıştı.

Araştırmanın başlangıcında hastaların yüzde 4.4 ünde ksantelazma bulunuyordu. Sarı alarm33 yıl sonra hastalardan 1872 si kalp krizi geçirdi, 3699 u kalp hastası oldu, 8507 si de öldü. Ksantelazmanın kalp krizi riskini arttırdığı, işte bu verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıktı.

Ksantelazma yağ birikimine işaret ettiği için felce ve kalp krizine yol açabilecek damar tıkanıklığı riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar bu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve kolestrolü azaltmaya yönelik tedavi görmeleri gerektiğini belirtiyor.(BBC Türkçe)


Üye OlÜye Girişi