Kapitalizm önce kadınları vuruyor

 

Kapitalizmde kriz dönemleri öncelikle kadınları etkiliyor.

28.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
İktisadi kötüleşme ve durgunluk kadına yönelik şiddeti ve cinsel tacizi dahi arttırıyor.
 
 
Kapitalizmin son krizinin yaşadığı şu günlerde yapılan son araştırmalar ekonomik bunalımın en çok kadınları vurduğunu ortaya koydu.
 
Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü ve Çocuklara Yardım Örgütü Plan International'ın raporuna göre, küresel ekonomik kriz ve durgunluk en çok kadınların hayatını olumsuz etkiliyor. 
 
Akademik araştırmalar ve Dünya Bankası'nın yayınlarının temel alındığı raporda, krizin cinsiyet bazındaki etkilerine ilişkin ayrıntılı veri olmamasına karşın mevcut verilerin ekonomik bunalım ve belirsizlik dönemlerinde kadınların ve kız çocuklarının mağdur olma risklerinin daha fazla olduğu vurgulandı.
 
KRİZ DÖNEMLERİNDE ÖLEN KIZ BEBEKLERİN SAYISI 5 KAT DAHA FAZLA
 
Rapora göre, küresel resesyon dönemlerinde bebek ölümleri artarken, daha fazla sayıda kadın ve kız çocuğu açlığın pençesine düşüyor ya da cinsel tacize uğruyor. 
 
Kadınların mücadelesi henüz bebeklik çağlarında başladığına dikkat çekilen raporda, ekonomik krizlerde kız bebeklerin erkek bebeklere göre hayatta kalması daha da zorlaşıyor. Plan International Başkanı Nigel Chapman’ın BBC'ye verdiği röportajda, ekonominin küçüldüğü dönemlerde ölen kız bebeklerin oranının erkek bebeklerinkine kıyasla beş kat daha fazla olduğunu açıkladı. 
 
Nigel Chapman, Dünya Bankası'nın daha önceki kriz sırasında 59 ülkede yaptığı araştırmayı hatırlatarak ekonominin yüzde bir oranında küçülmesiyle kız bebeklerin ölüm oranının binde 7,4; erkek bebeklerinin ölüm oranının ise binde 1,5 arttığını belirtti ve "Bu yoksulluğun artmasının en çarpıcı etkilerinden biri" dedi.
 
ÖNCE KIZ ÇOCUKLAR OKULDAN ALINIYOR
 
Ekonomik bunalımın eğitim üzerindeki etkileri değerlendirildiğinde de benzer sonuçlara ulaşılıyor. İktisadi krizin yoksulluğu artırmasıyla birlikte aileler ilk önce kız çocuklarını okuldan alıyor. Ekonomik durgunlukla birlikte kız çocuklarının ilkokulu bitirme oranı yüzde 29 düşerken, bu oran erkek çocuklarında ise yüzde 22 düzeyinde. 
 
Raporda, geçim sıkıntısı nedeniyle okuldan alınan bu çocukların ya ev işlerine baktığı ya da çalışmak zorunda kaldığı dile getiriliyor. Chapman, kriz dönemlerinde çocuk yaşta evlendirilen kızların sayısındaki artışa da dikkat çekti.
 
CİNSEL TACİZ DE ARTIYOR
 
Öte yandan, ekonomik kriz ve durgunluk dönemlerinde cinsel tacize uğrayan kadınların sayısı da artıyor. Hatta fuhuşa da sevk ediliyor.
 
Ortaya konulan bu vahim tablo karşısında Birleşmiş Milletler’in biran önce harekete geçmesinin ifade edildiği raporda, kadın hak ve özgürlüklerinin arttırılması için mücadelenin yoğunlaştırılması talep ediliyor.(soL / foto: reuters)
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi