Kar uyarısı ve iki gün okullar tatil

 

Marmaranın doğusu ile Batı Karadenizde kuvvetli kar yağışı bekleniyor

06.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu gece saatlerinden itibaren Marmara'nın doğusu ile Batı Karadeniz'de kuvvetli kar yağışı uyarısında bulundu
 
 
Yapılan uyarıda İstanbul,Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Bilecik ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiği kaydedildi.
 
Yağışın zamanla etkisini artırarak yarın öğle saatlerinden itibaren ve Salı günü kuvvetli ve yer yer yoğun olmak üzere kar şeklinde devam etmesinin beklendiği bildirilerek, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi.
 
İBB EKİPLERİ BEKLENEN KAR YAĞIŞI İÇİN ALARMDA
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri bugünden itibaren kötü hava şartlarıyla mücadele ve beklenen kar yağışıyla lgili olarak ana arterlerde kar kürüme ve tuzlama ekiplerini alarma geçirdi. Ekipler buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekletiliyor.
 
İBB'den yapılan açıklamaya göre, metrobüs ve otobüs seferleri de artırılacak, metrobüse 320 ek sefer konulacak. Diğer otobüs hatlarında 880 ek sefer uygulanacak. Metroda seferler sıklaştırılacak, şehir Hatları vapurları yoğunluğa göre ek sefer yapacak.
 
İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ  KIŞ LASTİĞİ KONTROLLERİ YAPIYOR
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Muzaffer Hacımustafaoğlu başkanlığında, İETT, İSKİ, BEDAŞ, İGDAŞ, İDO yetkilikleri, İBB Şirket temsilcileri, ilgili müdürler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürü ve temsilcileri AKOM ‘da kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarına katılacak.
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube ekipleri çeşitli bölgelerde kış lastiği uygulaması başlattı.
 
Sokakta yaşayan vatandaşlar Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir ediliyorlar. Bugün sabah itibariyle 250 vatandaş tesislerde konaklıyor. Evsiz vatandaşların sağlık, giyim, gıda, barınma ihtiyaçları karşılanıyor.
 
Kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43'ü 1'inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbirler alındı.  220 bin ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 2000 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.
 
Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. Kötü hava koşullarıyla mücadelede bu yıl uygulamaya konulan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın sık sık dile getirdiği "Kış Lastiği" uygulaması ulaşımda çok önemli katkı sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçları geçtiğimiz yıllarda bu uygulamayı başlatmıştı.
 
Akom Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 Personel ve 31 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.
 
Atık Yönetimi Müdürlüğü; 13 Meydan, 310 Durak, 123 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 Personel ve 54 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.
 
Karla mücadele toplam 908 araç 2 bin 266 personel İstanbul halkına hizmet edecek.
 
Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.
 
Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek. 
 
Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek.
 
Kritik kavşaklarda 40 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.
 
DOĞU'DA YOĞUNSKAR UYARISI
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün Doğu Anadolu Bölgesi'nin geneliyle Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli, Bitlis, Muş, Hakkari, Şırnak, Tunceli, Bingöl ve Erzincan çevrelerinde ise yoğun kar yağışı beklendiği bildirildi.
 
KAR YAĞIŞI YURDU TERK ETMİYOR
 
Ayrıca yapılan açıklamada , bölgedeki kar yağışının yarın da etkili olmasının beklendiği ifade edilerek, Doğu Anadolu'da, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda kuvvetli kar yağışı beklendiği kaydedildi.
 
Hakkari, Muş, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Erzincan ve Erzurum çevrelerinde ise yoğun kar yağışı beklendiği ifade edilerek, yetkililer ve vatandaşlar gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıldı.
 
OKULLAR İKİ GÜN TATİL
 
Tunceli'de merkez ve merkeze bağlı köylerdeki okullar, yoğun kar yağışından dolayı yarından itibaren 2 gün tatil edildi.
 
Orta Akdeniz üzerinden gelen yüksek basıncın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı nedeniyle 1120 köy yolu ulaşıma kapandı.
 
Bölgede dün geceden beri devam eden kar yağışı nedeniyle köylerin merkezlerle bağlantısı kesildi. Erzurum'un 950 köyü ile Ağrı'da 100, Muş'ta ise 70 köy yolunda ulaşım durdu. Özel İdaresi'ne bağlı ekipler, yolların açılması için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürürken belediye ekipleri şehir merkezlerinde kar ve buz temizleme çalışması yapıyor.
 
Erzurum şehir merkezinde kar kalınlığı 30, Palandöken Kayak Merkezi'nde ise 70 santime ulaştı.
 
Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında 12 derece ile Ardahan'da yaşandı. Yine sıfırın altında olmak üzere gecenin en düşük sıcaklığı Ağrı'da 11, Kars'ta 10, Erzurum'da 6, Iğdır'da 4, Erzincan ve Muş'ta 3 derece olarak ölçüldü. Meteoroloji uzmanları, kar yağışının Perşembe gününe kadar etkili olacağını ve sıcaklıklarda artış gözlendiğini bildirdi.
 
Öte yandan karın keyfini ise yine çocuklar çıkardı. Hafta sonunu fırsat bilen çocuklar, kar topu oynarakarak doyasıya eğlendi.
 
KAR VAN VE BİTLİS'TE ETKİLİ OLDU
 
Van ve Bitlis'te dün geceden bu yana etkili olan kar yağışı 241 köy yolunu ulaşıma kapattı. İl Özel İdaresi ekipleri kapalı köy yollarını açmak için çalışmaya başladı.
 
Son 3 günden bu yana etkili olan aşını soğuklar yerini dün gece kar yağışına bıraktı. Van ve Bitlis'te dün gece başlayan ve aralıklarla sabaha kadar süren kar yağışı Van'da 41 Bitlis'te 200 köy yolunu ulaşıma kapattı. Van'ın Çatak ile Bahçesaray İlçesi'ni birbirine bağlayan karayolu da ulaşıma kapandı.
 
Bitlis il merkezinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaşırken ulaşımda zaman zaman aksamalar oldu. İl Özel İdaresi ve Karayolları karla mücadele ekipleri kapalı yolları açmak için soğuk hava ve tipiye rağmen çalışmalarını güçlükle yürütüyor.
 
 
 
 

 


Üye OlÜye Girişi