Karabağlar'da kadınlar, şiddete karşı 'imdat telefonları' istiyor

 

İzmir'in Karabağlar İlçesi Kent Konseyi, ilçede kadınların şiddet ve tacize karşı güvenliklerinin sağlanması için taleplerini dile getirdi.

25.11.2019
Yazı Boyutu:  
Karabağlar Kent konseyi, 25 Kasım, Kadını Yönelik Şiddete karşı Mücadele Günü'nde  kadınların can ve mal güvenliklerinin sağlanması için gerek ilçe belediyesinden gerekse İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan bir dizi talepte bulundu. 

Dünyanın hers yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kadınların,  kadın olduğumuz için, ayrımcılığa uğradığı dikkat çekilen Kent konseyi'nin açıklamasında, "Kadınlar olarak kendi kararlarımızı vermemize imkan tanınmadan başkalarının kontrolü altında, yani hayatlarımızın her döneminde ve ailelerimizden başlayarak hemen heryerde şiddetle yüz yüze, iç içe yaşıyoruz. Eğitim hakkından yoksun bırakılmaktan sağlık hakkından yeterince yararlanamamaya, doğurmaya zorlanmaktan çalışmamaya zorlanmaya pek çok gelenek adı altındaki uygulama bu iç içe, yüz yüze yaşamanın halleri. Yaşama hakkını, insanca yaşamayı yavaş yavaş ya da doğrudan elimizden alan binlerce sıkıntı var. Biz kadınların karşı karşıya olduğu bu şiddet, kişisel değil toplumsal bir sorundur, bir sistem sorunudur. Çünkü içinde yaşadığımız sistem insani, varlıkları eşdeğer gören bir sistem değil, bir cinsiyetin üstünlüğüne oturtulmuş erkek egemen bir sistemdir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, iktidar çevrelerinin kadını her türlü şiddetten korumayı öngören İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmanın, 6284 sayılı koruma kanunundan şikayet etmenin, 18 yaşından küçüklerin yani kendi kararlarını alabilecek kadar olgun saymadığımız çocukları evlendirebilmek için çırpınmanın, tecavüzcünle evlen diye ısrar etmenin, kadınların yoksulluk nafakasını ve ortak çocukların iştirak nafakasını ödemek istememenin anlamsızlığına işaret edilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Bu ülke, bu devlet hepimizin. Biz de devletin ve toplumun bizim sesimizi duymasını, eşit ve adil bir dünya oluşturma gayretimize cevap vermesini istiyoruz. Doğumdan önceden başlayarak kadınlara yönelik şiddeti sonlandıracak önlemler alınmalı, merkezi ve yerel devlet kurumları görevlerini doğru yapmalı ve şiddetle karşılaşmamamız için gereken önlemleri almalı, yine de şiddet uygulayanlar olursa indirimsiz cezalandırılmasını sağlamalı, uğradığımız şiddetten doğan zararlarımızı da tazmin etmeli, gidermelidir. Kravatla mahkemeye gelmekle hakime ve mahkemeye saygı gösterilebilir ama hakimler, bu saygıdan etkilenerek evlatlarımızı, kardeşlerimizi katledenleri affetme hakkını kazanamazlar. Adaletin gözü gerçekten bağlanmalı, kravata takılıp vahşice toprak altına gönderilen kadınlara kör kalmamalı. 
 
Bugün burada bir kez daha dile getirmek istiyoruz, kadınız ve insanız. İnsanca yaşamak istiyoruz. Binbir emekle çıkarttığımız yasalarımızdan, Mustafa Kemal’in kızları olarak Cumhuriyet’in eşit yurttaşları olma heyecanımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Elbette ailelerimizden, çocuklarımızdan, yakınlarımızdan vazgeçmiyor ama cinsiyetimizin cezaya dönüşmesini, evimizin hapishanemiz, ailemizin de gardiyanımız olmasını istemiyoruz. Biz hayata ve kararlara katılmak için çaba harcıyoruz. Saygı ve destek, teşvik ve kabul istiyoruz. Hizmetlerin ve kurumların bizi hayata katmak için gelişmesini istiyoruz. Daha iyi bir dünya ancak böyle mümkün!"

BELEDİYELERDEN TALEPLER

  • Kent Konseyi'nin  açıklamasında İzmir Büyükşehir ve ilçe Belediyelerinden talepler ise şöyle sıralandı:
  • Her mahallede bize ait bir mekan yani semt merkezi açın, ücretsiz danışma hizmetlerini mahallemize getirin. 
  • Kreşlerimizi artık açın. Saatlik-günlük bakım hizmetlerini kurun ki yakınlarımıza bakmak mahkumiyetimiz olmaktan çıksın. 
  • 500 binden fazla nüfusu olan ilçemizin kadın sığınağı artık hizmete açılsın. 
  • İmar planlarında, ruhsatlandırmalarda, alışveriş yerlerinde ruhsat verilirken güvenlik şeması istensin.
  • Parkların ve sokakların ışıklandırılmasında, otoparklarda, meydanlarda, ulaşım sisteminde şiddete imkan bırakmayan çözümler var, bunlar uygulansın. 
  • Gece otobüsleri, iki durak arası inebilmek güzel uygulamalar, MOBESE’ler de çalışsın, imdat telefonları da olsun.  
(Kazete Haber Merkezi)


Üye OlÜye Girişi