Karabağlar'daki çöp krizinde mutlu son!

 

Karabağlar Belediyesi’nde işçilerin başlattığı eylemler sona erdi.

22.05.2014
Yazı Boyutu:  

 

Karabağlar Belediyesi’nde işçilerin başlattığı eylemler sona erdi

 

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun maaşları ödemek için makam aracını bile satışa çıkarttığı krizde olumlu adım atıldı. İşçilerin geciken Mart ayı maaşları hesabına yatacak. Nisan ise Mayıs sonunda verilecek.

İzmir’in nüfus olarak en büyük ilçesi olan Karabağlar’da belediye şirketi Karbel. A.Ş’de çalışan 970 işçinin işi bırakması ile başlayan krizde önemli adım atıldı. Borç batağında olan şirketin iki aylık maaşları ödeyememesi üzerine eylem kararı alınmıştı. Belediyenin temizlik işleri başta olmak üzere park bahçeler ve idari kadrolarda çalışan personelin başlattığı iş bırakma eyleminin ardından ilçede çöpler toplanamamıştı. Üç gündür devam eden kriz sona erdi. Belediye ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında yapılan görüşmeden olumlu karar çıktı. Belediye alınan karara göre işçilerin hesabına geciken Mart ayı maaşını yarın sabah itibariyle yatıracak. Nisan ayı maaşları da Mayıs sonunda ödeyebilmek için çalışma başlatılacak. Ayrıca işçilerin alamadığı 195’er TL’lik gıda fişi de maaşlarla birlikte verilecek.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Öte yandan mali sorunları aşmak için çabalayan belediye şirkete destek olmak için bugün bir dizi kararlar alacak. Belediye kasasından şirketin hesabına para aktarabilmek için meclis onayı alınacak. Ayrıca başkan Muhittin Selvitopu’nun makam aracı dahil aldığı 11 araç için aldığı satış kararı da meclisten geçecek.

TEŞEKKÜR ETTİ

Eylem kararının ardından yaşanan krizin aşılması için çalışma yaptıklarını ifade eden Genel İş Sendikası 5 Nolu Şube Başkanı Naci Çetin, “Bu süreçte yanımızda olan ve kararın arkasında duran işçilerimiz başta olmak üzere sorunun çözümü için çabalayan başkan ve ekibine teşekkür ediyorum. Özverili bir şekilde süreci tamamladık. Şantiyelerde iş başı yapıldı. Herkes görevinin başında. Tüm personel işini yapıyor” dedi.

 


Üye OlÜye Girişi