Karadeniz sesini kaybetti!

 

Türk Halk Müziği Sanatçısı Kamil Sönmez, 65 yaşında hayata gözlerini yumdu

20.12.2012
Yazı Boyutu:  

 

 
Karadeniz müziğinde önemli bir yere sahip olan Türk halk müziği sanatçısı Kamil Sönmez, 65 yaşında hayatını kaybetti.
 
Böbrek yetmezliği nedeniyle iki yıldır tedavi gören Sönmez, geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçirmişti. Sanatçı, o günden beri hastanede yoğun bakım ünitesinde bulunuyordu.
 
Karadeniz'in usta sesi Kamil Sönmez, Ordu'nun Perşembe ilçesinde, 1947 yılında doğdu.
 
Sanatçı, ilk ve orta öğretimini Giresun'da tamamladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü'nü kazanan sanatçı, askerlik sonrasında Avni Dilligil Tiyatrosu'nda profesyonel tiyatro oyuncusu oldu. Sanatçı, Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu'nda da çeşitli rollerde oynadı.
 
Sanatçı Kamil Sönmez’e ilk plağını Zülfü Livaneli'nin yapımcılığında yaptı. Sönmez, 45'lik plağın bir yüzünde Ordu türküsü olan ''Hekimoğlu''nu, diğer yüzünde Zülfü Livaneli'nin Çukurova'dan derlediği sözlerle bestelediği ''İnce Memed'' isimli türküyü söyledi.
 
Kamil Sönmez, ilk 45'liğinin ardından, ''Yaylanın soğuk suyu'', ''Çift Jandarma'', ''Maçka'da buluşalım'' gibi bugün çok bilinen Karadeniz türkülerini, ''Merhaba'' isimli Long Play'e okudu.
 
Sanatçı, 1980'li yıllarda da Süreyya Davulcuoğlu ile Karadeniz türküleri denince ilk akla gelen iki isimden biri oldu. Türkülerinin yanı sıra nüktedan kişiliği ile de Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde sevildi.
 
Oyunculuğu sinema perdesine de taşıyan Kamil Sönmez, 1979 yılından itibaren ''Düşman'', ''Eşek Şakası'', ''Deli Kan'' gibi birçok filmde rol aldı. Son olarak 2009 yılında, Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği ''Güneşi Gördüm'' filminde oynadı.
 
Sönmez'in sanat yaşamının 45. yılı anısına, sanatçı arkadaşları kendisine destek vermek üzere Kasım ayında bir gece düzenlemişti.
 
Geceye Sönmez'in sanatçı dostlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılmıştı.
 
Sönmez, gecede yaptığı konuşmada ''Beni bu akşam onurlandırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Benim iki ailem var. Biri Sönmez ailesi, diğeri Türk Halk Müziği ve sanat ailesidir'' demişti.
 
Özellikle Karadeniz türkülerini seslendiren Kamil Sönmez, bir dönem oyunculuk da yapmıştı.
 
Kamil Sönmez'e 1998 yılında ''Devlet Sanatçısı'' unvanı verildi.

Üye OlÜye Girişi