Karakolda kadına polis dayağında karar

 

İzmir Karabağlar Polis Merkezi'ne gözaltına alınan Fevziye Cengiz'in dövülmesi davası karara bağlandı

13.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
İzmir Karabağlar'da, 2011 yılının Temmuz ayında gözaltına alınan Fevziye Cengiz'in Polis Merkezi'nde dövülmesine ilişkin 4 polis hakkında açılan 'işkence ve eziyet' davası ile polis memurlarına karşı Cengiz'in 'basit yaralama' ve 'hakaret' suçunu işlediği iddiasıyla açılan davada karar çıktı.
 
 
İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasına, hakkında 16.5 yıla kadar hapis cezası istenen müşteki sanık Fevziye Cengiz, 4-9 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılması istemiyle tutuksuz yargılanan sanık polis memurlarından Beyit S., Hakan Y., Tekin D. ile tarafların avukatları katıldı. 1 yıl 6 ay hapsi istenin diğer polis memuru Nevzat A. ise gelmedi. 
 
Mahkeme heyeti, polis merkezi güvenlik kamerasının görüntülerini duruşma salonundaki bilgisayardan bir kez daha izledi. Tarafların avukatları son savunmalarını yaptı.
 
 
POLİSLERİN CEZALARI ERTELENMEDİ
 
Mahkeme heyeti, Fevziye Cengiz'i, 'polise hakaret'ten 442 gün hapis cezası karşılığı 8 bin 840 TL adli para cezasına çarptırdı. Para cezasının 24 eşit taksitte ödenmesine karar verilip, daha sora sabıkasız oluşu nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
Polislerden Beyit S. ve Hakan Y.'ye ise 'basit yaralama' suçundan 1'er yıl 3'er ay hapis cezası verildi. Verilen bu cezalar ertelenmedi. 
 
Beyit S. ve Hakan Y. ve diğer iki polis memuru ile Fevziye Cengiz, öteki suçlamalardan ise beraat etti. Mahkeme heyetindeki kadın üye hakim Aysun Mutlu, polislere işkence suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek karara şerh koydu.
 
OLAY NASIL OLMUŞTU?
 
Karabağlar'daki müzikhollere yönelik olarak polis ekiplerinin 17 Temmuz 2011'deki denetiminde, 'kimliksiz olduğu, izinsiz çalıştığı ve polise mukavemette bulunduğu' gerekçeleriyle hakkında işlem yapılmak üzere polis merkezine götürülen Fevziye Cengiz'in, polisler tarafından darp edildiği iddia edilmiş ve karakoldaki güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüler, basına yansımıştı. Fevziye Cengiz, savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmuş, polisler de mukavemette bulunduğunu öne sürerek, kendisinden şikayetçi olmuştu. Fevziye Cengiz'in görevli polis memurlarına karşı 'basit yaralama ve hakaret' suçlarını işlediği iddiasıyla yargılandığı dava ise polislerin 'işkence' suçundan yargılandığı dava ile İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde birleşmişti. Bu davada müşteki sanık olan Fevziye Cengiz 16.5 yıl hapis, müşteki sanık polisler Beyit S., Hakan Y, Tekin D. 'işkence ve eziyet' suçundan 4-9 yıl arasında hapis, polis memuru Nevzat A. için de 'olaya göz yumduğu' iddiasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası istenmişti.
 
DURUŞMAYA 3 POLİS KATILDI
 
İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, müşteki sanık polisler Tekin D., Beyit S. ve Hakan Y. ile avukatları Tolga Yurdakul, müşteki sanık Fevziye Cengiz ile avukatları Hanife Yıldırım ve Suat Çetinkaya katıldı. Polis memuru Nevzat A. ise gelmedi. Cumhuriyet Savcısı Göksel Er, daha önce verdiği ve Tekin D.'nin beraati, diğer polis memurunun basit yaralamadan, Fevziye Cengiz'in ise hakaretten cezalandırılması istemli mütalaasını tekrarladı.
 
AVUKATLAR TALEPTE BULUNDU
 
Avukat Suat Çetinkaya, müvekkili Cengiz'in olay sırasında sırt üstü yere yatırıldığını, polis memurunun bir yandan tokatlarken, diğer yandan göğsünü bastırdığını, bunun 'cinsel taciz' olarak değerlendirilmesi gerektiğini, ayrıca kameraların görüntü almadığı kör noktada da dövüldüğünü söyledi.
 
'MÜZİKHOLDE ÇALIŞTIĞI' İDDİASI
 
Sanık polislerin avukatı Tolga Yurdakul ise Fevziye Cengiz'in müzikholde izinsiz çalıştığını, olay sırasında alkollü olduğunu, iddianamede belirtilen eylemlerde bulunduğunu öne sürdü. Fevziye Cengiz'in başka müzikhollerde de çalıştığını tespit ettiklerini, olay günü ailesiyle orada birlikte olduğunu söylediğini, oysa kızının sekiz aylık hamile olduğunu, bu tür yerlerin aile ortamlarına uygun olmadığını savundu. Müvekkillerinin olaydan dolayı pişmanlık duyduklarını, basına yansıması nedeniyle mağdur olduklarını, başka şehirlere tayin edildiklerini belirten Yurdakul, müvekkili Tekin D'nin savcının mütalaasında belirtildiği gibi beraatini, diğer sanıklara ceza verilecekse basit yaralamadan, haksız tahrik hükümleri uygulanarak hüküm kurulmasını talep etti.
 
İFADE VERDİLER
 
Fevziye Cengiz ise ifadesinde müzikholde çalışsaydı bunu inkar etmeyeceğini söyledi. Çalışıyor olsa dahi bunun kendisine yapılanları haklı çıkarmayacağını dile getirerek sanıkların cezalandırılmasını istedi.
 
Sanık polis memuru Hakan Y., Fevziye Cengiz'in olay gecesi ekip otosuna bindirildikten sonra alkolün de etkisiyle agresif hareketlerde bulunduğunu, annesine ve kendisine küfürler ettiğini, polis merkezinde de devam edince sakinleşmesi için odaya götürdüklerini, pişman olduğunu, olayın bedelini fazlasıyla ödediğini söyledi. Polis memuru Beyit S. de yaptığının bir hata olduğunu, pişmanlık duyduğunu belirterek, "Olay sırasında 19 yıllık memurdum. Tecrübelerime göre hareket etmem gerekirdi. Keşke tahriklerine kapılmasaydım" dedi. Polis memuru Tekin D. de Cengiz'in kendisine hakaret ettiğini, kollarını tırnakladığını, bu nedenle şikayetçi olunca hakkında asılsız iddialarla suçlama yoluna gittiğini öne sürdü. Cengiz'in cezalandırılmasını istedi.
 
Mahkeme heyeti, Fevziye Cengiz'in görevli memura direnmeden beraatine, 'hakaret' suçundan 442 gün karşılığı 8 bin 440 lira para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Para cezasının 24 eşit taksitte ödenmesi kararlaştırılıp, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sanık polis memurlarından Tekin D. ve Nevzat A'nın beraatine, Beyit S. ve Hakan Y.nin ise 'memurun zor kullanma yetkisini aşarak basit yaralama' suçundan 1'er yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Tahrik indirimi uygulanmadığı gibi cezayı da ertelemedi. Mahkemenin kadın üyelerinden hakim Aysun Mutlu, sanık polislerin 'işkence' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek karara şerh koydu.
 
AVUKATLAR TEMYİZ İÇİN BAŞVURACAK
 
Fevziye Cengiz'in avukatları, sanıkların 'işkence' suçundan cezalandırılması gerektiğini, bu nedenle kararın temyizi için Yargıtay'a başvuracaklarını söyledi. Ceza alan polis memurlarının avukatı da kararın temyizi için başvuruda bulunacaklarını belirtti. (ntv)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi