Karayalçın CHP İstanbul il Başkanı oldu

 

Salıcı'nın istifasından sonra il başkanlığına Murat Karayılçın atandı

17.12.2014
Yazı Boyutu:  
 
CHP İstanbul İl Başkanlığı'na eski genel başkanlardan Murat Karayalçın getirildi.
 
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, eski Genel Başkanlardan Murat Karayalçın'ın İstanbul İl Başkanlığı'na getirildiğini bildirdi. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 2015'te gerçekleştirilecek genel seçimlerde milletvekili adaylığı başvurusunda bulunacağı gerekçesiyle görevinden istifa etmişti.
 
Eski SHP Genel Başkanı 71 yaşındaki Murat Karayalçın'ın bugün  CHP İl başkanlığına atanması üzerine herkes, 'İstanbul'da Murat Abi formülü tutar mı' sorusuna yanıt aramaya başladı.
Radikal'in haberine göre, CHP yönetimi, milletvekili olmak isteyen örgüt yöneticilerinin 25 Aralık'a kadar istifa etmeleri gerektiğine ilişkin bir genelge yayımlamıştı. Bu genelge doğrultusunda aralarında İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana’nın da bulunduğu yaklaşık 20 il başkanın istifa etmesi bekleniyor. İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden istifa ettiğini açıkladı. Salıcı ile birlikte il yöneticileri de istifa edince yönetim düştü.
 
KARAYALÇIN DA TWİTTER'DEN İSTANBUL MESAJI VERDİ
 
Eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın cumartesi günü yayımladığı Twitter mesajında şöyle dedi: “İnsanlık için, ülkemiz ve ayrımsız bütün yurttaşlarımız için çalışmaya, üretmeye, paylaşmaya İstanbul'da devam edeceğiz." Bu açıklama ile atamanın kesin olduğu yorumları yapıldı.
 
‘71 YAŞINDAKİ DELİKANLI’
 
Parti kulislerinde Karayalçın’a karşı tepkilerde de yok değil. Partiyi gençlere emanet edeceğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun 71 yaşındaki Murat Karayalçın’ı il başkanı yapmasını ‘manidar’ olarak yorumluyorlar. Parti yönetiminin ‘ağabeyi formülü’ için özellikle Karayalçın üzerinde durduğu konuşuluyor. Ancak parti kulislerinde Ankara’da belediye başkanlığı yapan ve hayatını Ankara’da geçirmiş, İstanbul’u bilmeyen bir ismin il başkanı olarak atanmasının sakıncaları konuşuluyor. 
 
NEDEN KABUL ETTİ?
 
CHP kulislerinde milletvekili olması beklenen Karayalçın’ın bu görevi neden kabul ettiğini de tartışılıyor. Karayalçın bu sorunun cevabını şöyle veriyor “Bir partilimizin, genel başkanın ya da parti yönetiminin verdiği görevin gereğini yerine getirmesi için yoğun baskıya gerek yok, talimata gerek var. O talimat verildiğinde de partililerimize düşen görev o talimatın gereğini yerine getirmektir.” Partinin kendisine görev verdiğini dile getiriyor.
 
KAZANDIĞI TEK SEÇİM ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI 
 
Peki, ‘İstanbul’u alan Türkiye’yi alır’ sözünden yola çıkan CHP’nin ‘Murat Abi’ formülü tutar mı? Karayalçın CHP’ye iktidarın yolunu açacak sonucu alacak bir performans gösterebilir mi? İşte bu soruların cevabı da Karayalçın’ın geçmişinde gizli… 
 
Rize Çamlıhemşinli bir ailenin oğlu olarak Samsun'da dünyaya gelen Murat Karayalçın, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden mezun. Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) uzman olarak çalıştı, İngiltere'de kalkınma ekonomisi üzerine lisans eğitimi aldı. 1978-1979 yıllarında Köy İşleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Batıkent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği'nin (Kent-Koop) kurucuları arasında yer alan Karayalçın’ın Ankara şehir yerleşiminin rahatlamasını sağlamak amacıyla öncülüğünü yaptığı uydukent projesi ‘Batıkent’ olarak hayata geçti. Karayalçın bu proje ile 1986 yılında İngiltere'de Dünya Konut Yılı Ödülü'nü aldı. Karayalçın'daki cevher o yıllarda fark edilmeye başlandı. 
 
ÖĞRENCİLİK YILLARINDA GÖKÇEK İLE AYNI KULÜBÜN ÜYESİYDİ
 
Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilik yıllarında Hasan Celal Güzel’in kurduğu üyeleri arasında Mesut Yılmaz, Atilla Koç, Mehmet Keçeciler, Veysel Atasoy ve Abdülkadir Aksu da bulunduğu sağ görüşlü Hür Düşünce Kulübü'nde yer alır Murat Karayalçın. Karayalçın’ın üyesi olduğu kulübün içinde sonradan Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde üç kez karşısına rakip olarak çıktığı ve üçünde de seçim kaybettiği Melih Gökçek de vardır. Karayalçın,1968’de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde gerçekleştirilen talebe cemiyeti seçimlerinde Milliyetçi Cephe’nin ortak ve tek adayı olarak seçime girer ve 211 oy alır. Talebe cemiyetinin soldan gösterilen adayı ise Uluç Gürkan’dır. 450 oyla seçimi kazanan Gürkan, sonraki yıllarda SHP Genel Başkanlığı’nda bu kez Karayalçın’a karşı seçimi kaybeden isim olacaktır.
 
ÜÇ KEZ GÖKÇEK, İKİ KEZ BAYKAL’A KARŞI KAYBETTİ
 
26 Mart 1989 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Karayalçın, bu görevini SHP'nin 11 Eylül 1993'te yapılan 4. Olağan Kurultayında Genel Başkanlığa seçilmesine kadar sürdürdü. Genel Başkanlığa seçilmesiyle, DYP-SHP Koalisyon Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Karayalçın’ın ayrılması sonrası Melih Gökçek 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı. Şubat 1995'te SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşmesinden sonra genel başkanlıktan ayrıldı. Daha sonraki süreçte CHP’nin başına geçmek için iki kez aday oldu ama Deniz Baykal’a her seferinde yenildi. Üç kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu Gökçek’in en dişli rakibi olarak sunuldu ama her seferinde sandıktan yenik ayrıldı. Bir dönem CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Yıllarca Türk siyasetinin ön saflarında yer alan Karayalçın, sol partilerin bir çatı altında toplanması için ‘bir birleştiren’ rolünü üstlenmeye çalıştı. Şimdi herkesin sorduğu soru şu Karayalçın, belki de siyasi hayatının son deminde isteği başarıyı yakalayabilecek mi? (Radikal)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi