Kardeşi Mustafa Kaya'dan Ahmet Kaya filmine tepki

 

Ahmet Kaya'nın kardeşi Mustafa Kaya, devrimci arabesk müziğinin öncüsü Ahmet Kaya'nın hayatının sinema filmi olacağı haberlerine "bu dolandırıcılığı kim yaparsa pişman olur" diye tepki gösterdi.

14.03.2019
Yazı Boyutu:  
Devrimci Arabesk Müziğin yaratacısı Ahmet Kaya'nın Malatya'da başlayıp Paris'te son bulan hayatının konu edildiği 'AHMEDO İki Gözüm' adlı filmin çekimlerinin startının, Kaya'nın mezarının bulunduğu Paris'te verildiği belirtilmişti.

Kaya'nın eser haklarına sahip olan Gam Müzik'ten yapılan açıklamada unlar kaydedilmişti:

"Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesi vardır. Ahmet Kaya'ya ait tescilli tüm eserler de başta Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin FSEK ilgili maddeleri olmak üzere, T.C. Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm meslek birlikleri nezdinde koruma altındadır. İkinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamaz. Değerli kamuoyu ve sevenlerinin, sanatçının yasal temsilcileri tarafından açıklanmayan ya da doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ve savcılıkları bakımından, bu açıklamanın aynı zamanda bir 'suç duyurusu' niteliği taşıdığını da bilgilerinize sunmak isteriz."

'HADDİNİZ DEĞİL'

Sabah'tan Hakan Uç'un haberine göre, Gam Müzik'in ardından Ahmet Kaya'nın 22 şubat 1969'da Malatya'da Sümer bağlama Ekibi'ni kurarak profesyonel anlamda müziğe başlayan  ve çok sayıda filme müzik yapan ağabeyi Mali Müşavir Mustafa Kaya,da film haberlerine tepki gösterdi:

"Kimse Ahmet Kaya'nın biyografisini çekmeye muktedir değildir. Ahmet'i kullanarak bu projeyi yapmak kimsenin haddi değil. Bu dolandırıcılığı kim yaparsa pişman olur."


Üye OlÜye Girişi