Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca  ve 19 HDP'li  gözaltına alındı

 

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmasının ardından bugün de Şevin Alaca dahil, 19 HDP'linin gözaltına alındığı bildirildi.

01.10.2020
Yazı Boyutu:  
Kars Belediyesi Başkan yardımcıları ve İl Genel Meclis üyelerinin olduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Cengiz Anlı’nın da evinde arama yapıldığı ifade edildi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, Fahrettin Kaya, Kaya Naki, Suat Bayhan, Hamit Taşdelen, Reis Baykız, Zorba Başkurtlu, Bülent Ağbaba, Şengül Erkmen, gazeteci Sevda Manduz.

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı.

6-8 Ekim 2014'deki Kobani olayları nedeniyle gözaltına alınan HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, avukatları aracılığıyla, "gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim" açıklaması yapmıştı.

HDP Kadın Meclisi Şevin Alaca'nın gözaltına alınmasını Twitter'da duyurdu:

Kars Belediye Eşbaşkanımız Şevin Alaca, Belediye Meclis üyeleri ve parti yöneticilerimiz siyasi soykırım operasyonları sonucu gözaltına alındı. Bu operasyon, halk iradesine ve kadın kazanımlarına bir darbedir. Saldırdıkça kaybeden bu iktidarı biz kadınlar düşüreceğiz!
Resim

Üye OlÜye Girişi