Kartal'da 'hobi bahçeleri' oluşturulacak

 

İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki Kartal ilçe Belediyesi hobi bahçeleri oluşturarak vatandaşların toprakla uğraşmasına öncülük yapacak.

26.10.2017
Yazı Boyutu:  

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi’ne ait Yakacık Sera Alanı’nda incelemelerde bulundu. Başkan Altınok Öz, yapılan çalışmalar kapsamında Kartal’da hobi bahçelerinin oluşturularak vatandaşlara tarım yapmayı öğreteceklerini belirtti.

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, Park ve Bahçeler Müdürü Cemal Şahan, Destek Hizmetleri Müdürü Cem Çetin, Plan Proje Müdürü Meksude Genç ve Özel Kalem Müdürü Banu Kocadağ’ın eşlik ettiği incelemede Başkan Altınok Öz, Park Bahçeler Müdürü Cemal Şahan’dan bitkilerin yetiştirilmesi ve sera hakkında bilgi aldı.


Kartal Belediye Başkanı seralari geziyor

“Tarım yapmayı öğreteceğiz”

Kartal genelinde yaşayan vatandaşlar için oluşturulacak olan alanlarda tarım yapılabilmesi için hazırlıkların da başladığını belirten Başkan Altınok Öz, “Dünyada dikey tarım diye bir şey var. Onu da projelendiriyoruz. İnsanlar kendi evinde kendi ihtiyacını yerli tohum ile üretebilsin. Domatesini, biberini yetiştirebilsin. Küçük alanda ya da dar alanda katlı yerlerde tarım yapmayı öğreteceğiz. Kapalı alanlarda öyle bir ortam oluşturuluyor ki ürün yetiştirilebiliyor. Kartal yer olarak ekolojik tarıma müsait. Bir hobi bahçesi yapacağız. Ve buraya gelin; ürününüzü burada yetiştirin ve alın götürün diyeceğiz” diye konuştu.

Kartal Belediyesi’nin serasında, sökümden sonra bakımı ve ilaçlaması yapılan ağaç ve bitkiler, daha sonra ilçede uygun park ve bahçelerde belirlenen yerlere dikiliyor. Ortalama 150 çeşitten 200 bin bitkinin yetiştiği serada, bitkiler her dönem yenilenerek dağıtım ve dikimleri yapılıyor

 

 


Üye OlÜye Girişi