Kayyım atanan HDP'li belediye sayısı 15'e çıktı

 

Mardin’in Kızıltepe Belediyesi’ne de kayyım atandı. Böylece 31 Mart seçimlerinden bu yana HDP yönetimindeki 15 belediyeye kayyum atanmış oldu.

04.11.2019
Yazı Boyutu:  
İçişleri Bakanlığı, Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ı görevden alarak İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam’ı kayyım olarak atadı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, duruma tepki gösteren eşbaşkan Yılmaz, dün gece saatlerinden itibaren belediye binasına girmek istedi ancak polis engeliyle karşılaştı.

Görevden alındığına dair tebligatı isteyen eşbaşkan Nilüfer Yılmaz’a polisler,  “Hukuksuzluk varsa bunu çözersiniz, ondan sonra girersiniz. Zamanı gelince göreceksiniz” sözleriyle yanıt verdi.

31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin yüzde 70.45 oyla kazandığı Kızıltepe Belediyesi’ne eşbaşkan olarak Nilüfer Elik Yılmaz ile Salih Kuday seçilmişti.

Üçü büyükşehir 15 belediyeye kayyum

31 Mart seçimlerinin ardından ilk olarak 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmıştı.

17 Eylül’de Diyarbakır’ın Kulp, 18 Eylül’de Erzurum’un Karıyazı, 18 Ekim’de Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin, 22 Ekim’de Diyarbakır’ın Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’ın Erciş belediyelerine; 29 Ekim’de Şırnak’ın Cizre, 2 Kasım’da ise Van’ın Saray belediyelerine kayyım atanmıştı.

Son olarak Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla beraber HDP’nin üçü büyükşehir olmak üzere toplam 15 belediyesine kayyım atanmış oldu.

Üye OlÜye Girişi