Kayyum müftülere nikah için yönetmeliği beklemedi

 

Bismil'de HDP'li belediye başkanının yerine atanan kayyumun, Nujin Kadın Merkezi'ni evlendirme dairesine dönüştürmesiyle birlikte, merkez müftülere nikaha açıldı.

...
04.12.2017
Yazı Boyutu:  
2 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Müftülüklere nikah kıyma yetkisi tanıyan "Evlendirme Yönetmeliğinde değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Bitlis Belediyesi 'nin Kayyum Belediye Başkanı tarafından  Evlendirme Dairesi’ne dönüştürülen Nujin Kadın Merkezi’nde ilçe müftüsünün kıydığı toplu nikahla taçlandırıldı. 30 çiftin nikahını kıyan Bismil Müftüsü Ahmet Durmuş, kadınlara ‘5 çocuk doğurun’ tavsiyesinde bulunmayı da ihmal etmedi.

Meclis Genel Kurulu’nda 18 Ekim’de kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanlığına gönderilen Nüfus Hizmetleri Yasası, 3 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girmişti. Dün Resmi Gazete’de yönetmelik de yayınlandı. Yönetmeliğe göre artık müftüler resmi nikah kıyabilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan evlendirme yönetmeliği değişikliğine göre, İçişleri Bakanlığı İl ve ilçe müftülerine ve müftülük personeline evlendirme yetkisi verebilecek. İl ve ilçe müftülüklerinde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel de, bakanlıkça belirlenecek. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, müftülere nikah yetkisi veren düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından yaptığı basın toplantısında, düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacaklarını açıklamıştı.

İSTİM ARKADAN GELDİ

Kadın örgütlerinin, Medeni Kanun’la elde ettiği, miras ve boşanma gibi hakları gasp edeceği, çocuk yaşta evliliklerin ve çok eşliliğin önünü açacağı, aynı zamanda ‘kimin ne tür nikah kıydığı’ tartışmaları ile kutuplaşmaya neden olacağı gerekçesi ile karşı çıktığı yasa tasarısı, Güneydoğu'da bazı kentlerde daha yürürlüğe girmeden uygulanmaya başlanmıştı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından açılan ve kadınlara eğitim ve ekonomi alanında destek olmayı amaçlayan Nujin Kadın Merkezi, belediyeye atanan kayyum tarafından kapatılmıştı. Kapatılan merkez daha sonra AKP’nin ‘evlenin en az 3 çocuk doğurun’ politikalarına uygun olarak, evlendirme dairesine dönüştürüldü.

MÜFTÜ, 15 KASIM'DA 30 NİKAH KIYDI

Müftülere nikah yetkisi veren yasa ile ilgili henüz yetkilendirme yapılmadan, Bismil Müftüsü Ahmet Durmuş, Bismil Belediye Başkanlığı tarafından, 15 Kasım’da düzenlenen bir toplu nikah töreninde, 30 kişinin resmi nikahını kıydı.

MÜFTÜDEN KADINLARA "HER BİRİNİZ 5 ÇOCUK YAPIN" TAVSİYESİ

Uygulamaya tepki gösterek Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bismil İlçe Eşbaşkanı Hatice Öner, kadına evlilik dışında bir yaşam hakkı tanımadıklarına dikkat çekti. Öner, müftünün nikah kıydıktan sonra kadınlara, “5 çocuk yapın” dayatmasında bulunduğunu da belirtti.

Kayyum atanmadan önce Nujin Kadın Merkezi’nde kadın ve çocuklara yönelik eğitici hizmetler verildiğini anlatan Öner, kadınların kendi öz gücüyle toplumsal yaşamda rol almasına öncülük eden merkezin şimdilerde eril zihniyet tarafından değiştirilip, tamamen erkeğin hizmetine sunulmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

MERKEZDE 150 KADIN ÇALIŞIYORDU

Kapatılmadan önce merkezde 150 kadının çalıştığını vurgulayan Öner, kayyum atandıktan sonra burada faaliyet gösteren kadınların işine son verildiğini dile getirdi. Kurumun kayyum tarafından Evlendirme Dairesi’ne çevrilmesinin, kadının kazanımlarına yönelik bir girişim olduğunun altını çizen Öner, “Kadını evlendirip eve hapis etmek istiyorlar” yorumunu yaptı. Öner, “Devletin kadına dayattığı köleliği asla kabul etmeyeceğiz. Müftülük yasasını da kabul etmiyoruz” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Yöneticisi Methiye Çakır ise, Bismil’deki tek kadın merkezinin kapatılıp, evlilik kurumuna çevrilmesinin kadınların birlikteliğine yapılan bir darbe olduğunu söyledi. Çakır, “Kadınların bir araya gelmesini istemiyorlar, kendi sorunlarını bir erkeğe muhtaç olmadan, kendi başına çözmesi iktidarı rahatsız ediyor. Kadın köleliğe boyun eğsin istiyorlar, ama kimse kimsenin kölesi değil” diye konuştu.

"ASLA KABUL ETMİYORUZ"

Müftülük Yasası’nın ilk defa Kürt bölgesinde uygulanmasını, kadın eksenli ve demokratik kazanımlara karşı bir uygulama olarak nitelendiren Çakır, “Biz bu sistemi asla kabul etmiyoruz. Bu yasalarla küçük yaşta kız çocuklarını evlendirip, politik yaşamdan koparmak istiyorlar. Bu sistem kabul edilemez. Başta kadınlarımız ve gençlerimiz uyanık olmalıdır, bu oyunlara gelmemelidir” ifadelerini kullandı.

Hükümetin cinsiyetçi ve ayrıştırıcı uygulamalarına karşı bütün kadınları mücadele etmeye çağıran Çakır, erkeğin kadın hakları konusunda kendisinde her türlü sözü söyleme hakkını gördüğüne işaret etti. Çakır, 2 hafta önce Bismil’de gerçekleşen toplu nikah törenine katılan müftünün nikah kıyma prosedürünü dahi bilmemesine rağmen gelin adaylarına “5 çocuk yapın” dayatmasında bulunarak, kadın bedeni üzerinden cinsiyetçi dayatmalarda bulunduğunu aktardı. (Alevi.net)


Üye OlÜye Girişi