'Kayyum rektör' gözaltısında polisi iki noktadan ayağını kırdığı öğrenci serbest

 

Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyum rektör atanmasını protesto ederken gözaltına alınan ve polisler tarafından bacağı kırılan Deniz Baran Erbudak, “İlk dizleri ile bastıklarında ayağım kırıldı, daha sonra birden fazla kişi basmaya başladı” dedi.

9.01.2021
Yazı Boyutu:  
Ankara’da Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun kayyum rektör atanmasını protesto eden öğrencilere yapılan polis saldırısında Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi Deniz Baran Erbudak’ın bacağının kırıldığı öğrenildi. İzmir Caddesi’nden eylemin yapılacağı Güvenpark’a doğru yürüyen öğrencilerin önü polis tarafından kesilerek “pandemi gerekçesiyle” müdahale edilmiş ve 43 öğrenci de gözaltına alınmıştı.

Polisin müdahalesi sırasında sırasında bacağı kırılan Erbudak, hastaneden taburcu olduktan sonra yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan Emrullah Acar’a anlattı.

'MUAYENE ETMEDEN 'BİR ŞEY YOK' DEDİLER'

Müdahale esnasında birden fazla polisin ayağına dizleri ile bastığını ifade eden Erbudak, “İlk dizleri ile bastıklarında ayağım kırıldı, hissettim. Daha sonra birden fazla kişi basmaya başladı. Gözaltına alındıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne götürüldüm orada muayene etmeden ‘bir şey yok’ dediler” diye konuştu.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM"

Daha sonra Çankaya ilçesi 29 Mayıs Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını söyleyen Erbudak, tomografi sonucunda bacağında iki ayrı noktada kırık, çapraz bağlarının kopma ve çok sayıda lezyon olduğunun ortaya çıktığını, ilerleyen günlerde ameliyat edilebileceğini ifade etti.

Uzun bir süre hastanede tutulduğunu belirten Erbudak, polislerin kendisine “2911’e muhalefetten” işlem yaptıktan sonra serbest bıraktığı bilgisini paylaştı. Erbudak, avukatları aracılığıyla ayağını kıran polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILDI

Güvenpark ve Yüzüncüyıl mahallelerinde dün yapılan kayyum rektör protestolarında 43 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı. Ankara emniyetinde haklarında “2911’e muhalefetten” işlem yapılan öğrenciler kentte bulunan farklı hastanelerde kontrolden geçirildikten sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
Üye OlÜye Girişi