Kaz Dağları için direniş sürüyor: Binler Kirazlı Köyü’nde buluştu

 

Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları'ndaki altın madeni çalışmalarında katledilen onbinlerce ağaç için binler Kirazlı Köyü'nde buluştu

5.08.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları'na yapılmak istenilen altın madenine karşı doğa ve yaşam için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti'nde bugün büyük buluşma gerçekleştiriliyor. Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’ndeki Balaban mevkiinde düzenlenen buluşmaya binlerce kişi katıldı. Çevreciler “Alamos Gold Kirazlı’dan defol”, “Susma haykır katliama hayır” sloganları atarak maden sahasına yürüyüşe geçti. Büyük Buluşmaya katılan 7'den 70'e binlerce vatandaş, tel örgülerle korunan şantiye alanına girdi. Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi adına konuşan Pınar Bilir 'e göre. "Ormanlarımız katledildi ve telafisi olmayan zarar verildi. Hesaplara göre 200 hektar üzerinde ağaç kesildi. TEMA uzmanları tarafından değerlendirmeye göre 195 bin ağacın katledildiği tespit edildi.

Sözcü'den Gökçe Günaç-Mehmet Andaç'ın haberine göre, Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan su nöbeti, ülkenin dört bir yanından gelen yurttaşlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.26 Temmuz’da başlayan Su ve Vicdan Nöbeti'nin büyük buluşmasında .basın açıklaması bekleniyor.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi'nce düzenlenen buluşmaya, CHP’li vekiller, doğa dostu dernekler, sivil toplum kuruluşları, aktivistler ve yerel, ulusal, uluslararası basın temsilcileri, köşe yazarları, ünlü isimler ve çok sayıda vatandaş katılıyor.

Günlerdir alanda nöbet tutan eylemciler bu sabah büyük buluşma için uyandılar ve saat 12:30 sıralarında şantiyeye doğru yürüyüşe geçtiler.Vatandaşlar, jandarmanın engelleme çabalarına rağmen geri adım atmadılar.

Eylemciler ağaçların kesildiği şantiye alanına saat 13:30 sıralarında girdiler.

Eyleme 7’den 70’e binlerce vatandaş katılıyor.KAZ DAĞLARI ANDI DA OKUNDU

Büyük buluşmada çevrecilerin kaleme aldığı “Kaz Dağları Andı” da okundu..
İşte vatandaşların hep bir ağızdan okuduğu o ant;
Ağaçların ayakları yok kaçmaya…
Elleri yok dövüşmeye…
Dilleri yok sövmeye…
O halde…
Kaz dağlarımızı biz savunacağız biz…
Bu dağlarda durursa kalbim bir gün…
Düştüğüm yere gömün…
Yüreğim dağ çiçeklerindedir..

KAZ DAĞLARI'NDA NE OLMUŞTU?

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. Çok sayıda tepki alan olay sonrası bir çok siyasi, ünlü isim ve vatandaşlar Kaz Dağları’nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. Ayrıca 26 Temmuz’da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesinin yakın bir alanına kamp kurularak ‘Su ve Vicdan’ nöbetlerine başlanmıştı.
Üye OlÜye Girişi