Kaz Dağları'nda 'Yaşam Savunucusu Nöbetçilere' 57 bin 240 lira para cezası

 

Kaz Dağları’nın altın madenciliği ile talan edilmesini önlemek için nöbet tutan yaşam savunucularına 57 bin 240 TL para cezası kesildi

08.05.2020
Yazı Boyutu:  

Kaz Dağları’nı altın madenciliği ile talan etmek isteyen Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik şirketine karşı Kirazlı Balaban’da 9 ayı aşkın süredir nöbet tutan yaşam savunucularına toplamda 57240 TL para cezası kesildi.

Cezalar dört kişiye 4 gün, bir kişiye 2 gün olarak tebliğ edildi. Gün başına kesilen ceza miktarı ise 3 bin 180 TL.

Kaz Dağları’nda nöbet tutan yaşam savunucularına daha önceden de para cezaları kesilmiş, alanı boşaltılması tebligatı yapılmıştı. Baskılara rağmen direnişi sürdüren yaşam savunucuları kesilen cezalara açıklamada bulunarak direnişe devam edeceklerini belirtti.

Yaşam savunucuları tarafından yapılan açıklama şöyle:

 “Kabahatli değiliz, Kaz Dağları’nı savunuyoruz”

8 Mayıs 2020 tarihinde Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun, ormanlarda piknik yapmanın, konaklamanın, dron uçurmanın yasaklanmasını içeren kararı gereğince, Kaz Dağları nöbetimize kişi başı günlük 3 bin 180 liradan 4 gün üst üste, toplamda 57 bin 240 lira idari para cezası kesilmiştir. Bizler, daha önce de belirttiğimiz gibi pandemi süresince her türlü önlemi almış ve kendimizi bu alanda izole etmiştik. Buna rağmen valilik tarafından idari yaptırım cezaları Kabahatler Kanununun 5326 sayılı maddesi gereğince kesilmiştir. 5326 sayılı madde şöyle diyor;

“Toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığı, doğayı, ekonomik düzeni korumak amacıyla idari yaptırım kararlarının yerine getirilmesine ilişkin esaslar ve kabahatler tanımlanmıştır.”

Bizler 288 gündür, havamızı, suyumuzu, toprağımızı yani doğayı korumak için buradayız, çadırlarımızla nöbetteyiz. Bu eylemimizle hem sağlığı, hem de çevreyi koruyarak ahlaklı davranıyor, toplum düzenini ve yaşamını koruyoruz. Ayrıca ekonomik düzeni tarıma dayalı olan bölgenin vahşi madencilik ile yok edilmemesini istiyoruz. Dolayısıyla 5326 sayılı Kabahatler Kanununa aksi yönde hareket etmiyor, bir kabahat işlemiyoruz. Hakkımızda kesilmiş bu idari para cezalarının iptal edilmesi için itirazlarımızı yapacağız.

Tekrar söylüyoruz; biz burada piknik yapmıyoruz. Biz Kaz Dağları’mız ve burada yaşayan milyonlarca can, açgözlü şirketler tarafından katledilmesin diye nöbet tutuyoruz. Bir kabahat varsa bu bunca talana izin vererek doğayı korumayanların, bir suç varsa bu da doğayı katleden şirketlerindir. (sendika.org)


Üye OlÜye Girişi