Kazım Koyuncu 12. ölüm yılında Kadıköy'de anılacak

 

25 Haziran 2005 tarihinde Şişli'de yaşamını yitiren Kazım Koyuncu ölümünün 12'nci yılında 24-25 Haziran'da Kadıköy'de anılıyor.

14.06.2017
Yazı Boyutu:  
Karadeniz türkülerine yeni bir soluk getiren sanatıyla, devrimci ruhu ve karakteriyle milyonların gönlünde taht kuran Kazım Koyuncu, ölümünün 12'nci yılında Kadıköy'de anılıyor. Etkinlik 24-25 Haziran'da.


“Kazım İsyandır” adıyla 2 senedir Beşiktaş Abbasağa parkında yapılan anma etkinlikleri bu yıl Kazım Koyuncu’nun ölümünün 12’nci yılında Kadıköy – Göztepe Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda yapılacak.

KAZIM KOYUNCU KİMDİR

Laz kökenli Karadeniz müziği ile Rock'n'Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Türk müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve aktivisttir. 33 yaşında testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda yaşamını yitirdi.

Müzikle küçük yaşta tanıştı. 1980'li yılların sonunda İstanbul'a taşınmıştır. İlk olarak amatör rock müzik yapmaya başladı. 1990'lı yılların başında arkadaşları ile çeşitli yerlerde küçük çaplı konserler vermeye başladı. 1994 yılında Laz müziğini rock müziği ile birleştirerek kendi tarzını yarattı. Aynı yıl arkadaşları ile birlikte Zuğaşi Berepe adında bir grup kurma kararı aldı. 1995 yılında grup Va Mişkunan adlı ilk albümlerini yayınladı. İlk defa duyulan bir tarz olduğu için albüm olumlu tepkiler aldı. 1998 yılında ikinci albümleri İgzas'ı çıkardılar. Albüm ilk albüme göre daha çok ses getirdi. Bu albümden sonra grup dağıldı. 2000'li yılların başında Kâzım Koyuncu askere gitti. Askerden geldikten sonra ilk solo albümünün çalışmalarına başladı. 2001 yılında, Viya! adlı ilk solo albümünü yayınladı. Albüm pek ses getirmedi.

2002 yılında Gökhan Birben ile birlikte Gülbeyaz adlı televizyon dizisinin müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda dizinin bazı bölümlerinde oynadı. Dizi büyük reytingler aldı ve müzikleri büyük ilgi gördü. Daha sonra Kâzım Koyuncu, Türkiye çapında tanınmaya başladı. Konserleri büyük kitlelerce izlendi. 2003 yılında ikinci solo albümünün kayıtlarına başladı. 2004 yılında Hayde adlı ikinci albümünü çıkardı. İkinci albüm ilkine göre büyük bir satış rakamına ulaştı. Yılın en çok satan albümlerinden birisi oldu. 

KANSER ONU SAHNEDEN AYIRAMADI 

26 Nisan 1986'da Ukrayna, Çernobil'deki nükleer santralde yaşanan felaketin ardından meydana gelen radyasyon sızıntısı Karadeniz'i vurmuştu. Facianın etkisiyle bölgede görülen engelli bebek doğumları ve kanser oranı artıyordu.Bir Çernobil kurbanı olan Kazım Koyuncu da 2004 yılının sonunda kanser olduğu haberini aldı. Haberi alan ailesi ve sevenleri çok üzüldü. Doktorlar kendisini çok fazla yormamasını söylese de Kâzım Koyuncu konserler vermeye devam etti. 2005 yılında son konserini Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde verdi. Aynı yılın, 25 Haziran tarihinde ise Şişli'de yaşamını yitirdi.

Üye OlÜye Girişi