KCDP açıkladı: Eylül'de 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli kadın ölümü

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Eylül ayında kadın cinayetleri raporunu açıkladı.

1.10.2020
Yazı Boyutu:  
KCDP'nin raporunda, "2020 Eylül ayında erkekler tarafından 16 kadının öldürüldüğü, 20 kadının ise şüpheli şekilde ölü bulunduğunu belirtildi. Raporda ayrıca12 kadının ölüm nedeninin ise belirlenemediği ifade edildi.

Platform olarak 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklayan KCDP, "Verileri açıklamakla sorumlu olan Bakanlık ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. İstanbul Sözleşmesi’ne göre devletin istatistikleri açıklama yükümlülüğü vardır. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi. 

12 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi

Bu ay 16 kadın cinayeti işlenmiş, 20 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu kaydedilen  KCDP'nun raporunda, öldürülen 16 kadından 12’sinin neden öldürüldüğünün belirlenemediği, 4’ünün boşanmak istemek veya barışmayı reddettiği için  öldürüldüğüne dikkat çekildi.  "12 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor" görüşüne yer verilen raporda, 
İllere göre Eylül ayının kadın cinayetleri verilerini ve yaşamlarını yitiren kadınların isimleri paylaşıldı: 

 
Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Raporda  yer alan diğer verilen şöyle: 
 • Eylül ayında öldürülen 16 kadının 9’u evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü de tanıdık birisi tarafından öldürülmüştür.
 • Kadınların 9’u evinde, 3’ü sokak ortasında, 2’si arazide, 1’i arabada, 1’i de işyerinde öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 56’sı evlerinde, yüzde 19’u sokakta öldürüldü. 
 • 8’i ateşli silahlarla, 6’sı kesici aletle, 2’si de boğularak öldürüldü. 
Kadınların çalışma durumlarını belirlemenin ise zorluğuna işaret edilen raporda., "Bu ay TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ‘ev işleriyle meşgul’ kadınların sayısı bir önceki yıla göre 1 milyon 240 bin azaldı. Böylece TÜİK’e göre işgücü dahi sayılmayan kadınların sayısı Haziran 2020'de 10 milyon 075 bin oldu. TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 2’si bir işyerinde çalışıyor ve 13 kadının çalışma durumu bilinememektedir" denildi.

6284 ve sonuçları

Eylül ayında öldürülen kadınların 12’sinin  koruma kararının olup olmadığı bilinmediği, yalnızca 4 kadının polis şikayeti, boşanma başvurusu, uzaklaştırma veya koruma kararı gibi adli başvurusu bulunduğu belirtilen raporda öldürülen kadınların kısa yaşam öykülerine de yer verildi:
 • Kayseri'de yaşayan Ayşe Taşdöven, boşanma aşamasında olan ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Okan Taşdöven tarafından bir mağazada 16 yaşındaki kızının gözleri önünde vahşiçe kesici alet ile yaralandıktan sonra boğulmaya çalışıldı. 
 • Kayseri’de yaşayan 24 yaşındaki 5 aylık hamile Buket T., evli olduğu ve boşanmak istediği Mustafa Aykut T. tarafından karnından bıçaklandı. Buket T. yaşam mücadelesi veriyor. 
 • Diyarbakır'da yaşayan 35 yaşındaki Sevda Y., ayrı yaşadığı Samet Y. tarafından bıçakla yaralandı. Sevda Y. yaşam mücadelesi veriyor.
 • Samsun’da yaşayan 1 çocuk annesi 36 yaşındaki N.Ç., evli olduğu Z.Ç. tarafından kesici aletle yaraladı. N.Ç. yaşam mücadelesi veriyor.
 • Reddettiği erkek tarafından öldürülen Pınar Gültekin'in otopsi raporunda Pınar'ın eziyet edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı.
İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6824’ün tam ve etkin uygulanmasının kadınlar için ne kadar hayati olduğunu tüm bu örnekler göstermektedir. Kadınların etkin korunması için tedbir kararlarının uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimlerinin kadınların haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin cezasız kalmamalıdır. 

Şüpheli kadın ölümleri pandemi sürecinde arttı

İntihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış  kaydettiği vurgulanan KCDP'nun raporunda, şu ifadeler yer aldı: 

"Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir.

 • Şüpheli bir şekilde ölü bulunan ve takipsizlik kararı verilen Nadira Kadirova dosyasındaki bu ay gündeme gelen bir videoya göre Nadira'nın avukatı odada boğuşma yaşanmış olabileceğini belirtti. 
 • Aleyna Çakır’ın ölümünde şüpheli olarak ifadesi alınan Ümit Can Uygun’un annesi Gülay Uygun Ankara'da boş bir alanda ateşli silahla şüpheli bir şekilde vurulmuş olarak ölü bulundu.
 • Aleyna Çakır soruşturmasında aynı kameraya ait iki farklı polis raporu hazırlandı. Olayın üstünü kapatan ya da görevini ihmal eden polisler, polislere yaptırım uygulamayan İçişleri ve Adalet Bakanlığı, Aleyna Çakır'ın ölümünden ve tüm şüpheli kadın ölümlerinden sorumludur.
 • Duygu Delen’in ölümüne ilişkin bilirkişi raporu açıklandı. Rapora göre, düşme anında hayatta ama bilinci kapalı olduğu değerlendirildi, vücudunda darp izleri tespit edildi, düşmeden önce çarptığı çamaşır ipinde kan tespit edildi. Rapor sonucu ortaya çıkan cinayet şüphesini artıran bulgular titizlikle incelenmelidir. 
 • Gaziantep'de yaşayan Sezay Koçak, boşanma aşamasında olduğu  Ali Özahi ile evde tartıştıktan sonra balkondan şüpheli bir şekilde düşerek öldü.
 • İstanbul'da yaşayan 43 yaşındaki Larysa Kuzkyk, bir binanın çatı katından şüpheli bir şekilde düşerek öldü.
 • Adana'da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 25 yaşındaki 4 çocuk annesi Rihab el-Rihabi evinde şüpheli bir şekilde ateşli silahla vurulmuş olarak ölü bulundu.
 • İstanbul’da yaşayan 42 yaşındaki Yağmur Eker, birlikte yaşadığı polis memuru Bekir Özdemir’in silahıyla şüpheli bir şekilde vurulmuş olarak ölü bulundu. 
Eylül ayında öğrendiğimiz 20 kadının şüpheli ölümleri bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır. Şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmaları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hızlıca sonuçlandırılmalıdır. " (Kazete)
Üye OlÜye Girişi