KCK da 33 avukata tutuklama!

 

PKK nın şehir yapılanması KCK ya yönelik operasyonda gözaltına alınarak, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye çıkarılan 43 kişiden 33 ü avukat 34 kişi tutuklandı

26.11.2011
Yazı Boyutu:  

Terör örgütü PKK nın şehir yapılanması KCK ya yönelik operasyonda26_HUKUK_KCKDA_TUTUKLAMA.jpg gözaltına alınarak, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye çıkarılan 43 kişiden 33 ü avukat 34 kişi tutuklanırken, 8 i avukat 9 kişi de serbest bırakıldı.

Beşiktaş taki İstanbul Adliyesi nde Cumhuriyet savcıları tarafından ifadeleri alınan 43 kişi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi. Nöbetçi mahkeme, 43 kişiden 33 ü avukat 34 ünü tutukladı.

Mahkeme, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ın avukatları arasında gösterilen eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak ın da aralarında bulunduğu 9 kişiyi ise serbest bıraktı.

Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Sema Tektaş şöyle konuştu:

Biz avukatlar, gerçekten çok yara aldık, avukatlık mesleğine yapılmış bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Türkiye tarihinde ilk defa bu kadar büyük avukat gözaltısı ve arkasından da tutuklaması yaşandı. Dün gece süren sorgular sonunda bugün açıklandı, 8 avukat serbest bırakıldı. Toplam 33 avukat arkadaşımız tutuklandı. Sadece mesleklerini yapıyor olmaktan dolayı. Biz sorgulara girdik. Sorgularda onlara sorulan sorular, sadece meslekleriyle ilgili sorulardı, başkaca hiçbir soru yoktu. Bu büyük bir aymazlık ve hoyratlık. Türkiye hala bir demokratik hukuk devleti olma özelliğini gösterememiş durumda. biz meslektaşlarımızın yanındayız. Avukatlık mesleğini sonuna kadar savunacağız. Bu yapılanları kabul etmiyoruz.

TUTUKLANANLAR CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
KCK soruşturması kapsamında çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan 34 zanlı, cezaevine sevk edildi. KCK soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 46 kişiden, 43 ü getirildikleri Beşiktaş taki İstanbul Adleyesi nde tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti.

Mahkeme tarafından haklarında tutuklama kararı çıkarılan 34 zanlıdan kadın olanları Bakırköy Kadın Tututevi ne diğerleri ise Metris Cezaevi ne gönderildi. Polis, zanlıların cezaevi araçlarına bindirilmesi ve araçların adliyeden çıkışı sırasında yoğun güvenlik önlemi aldı.

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi