Kemalpaşa Halkevi’ne soruşturma: Neden çocuk korosu yaptınız?

 

Halkevleri Kemalpaşa Şubesi Başkanı Olcay Muti hakkında, çocuklara yönelik yapılan atölyeler nedeniyle soruşturma başlatıldı

23.04.2020
Yazı Boyutu:  
Halkevleri Kemalpaşa Şubesi Başkanı Olay Muti hakkında “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Kemalpaşa Halk Festivali kapsamında yürütülen çocuk korosu çalışmalarını bahane eden savcılık Muti’yi ifadeye çağırdı.

Soruşturma gerekçe olan çocuk korosu faaliyetinin, Kemalpaşa Halkevi’nin bir iç faaliyeti olduğunu ve Kemalpaşa Halk Festivali’ne yönelik bir ön hazırlık çalışması olduğunu belirten Muti savunmasında, “Bu faaliyet derneğimizin bir iç faaliyeti olduğundan izin alma gereği duymadık. Derneğimizin tüzüğünde de iç faaliyetler için izin alınmasına gerek olmadığı yazmaktadır. Dolayısıyla bu faaliyetin şehrimizde düzenlenecek olan bir festival için yapılan ön hazırlık olarak değerlendirilmesi gerekiyordu” dedi.

13 yıldır Türkiye’nin çok sayıda şehrinde onlarca mahallede yapılan Halkevleri Çocuk Atölyeleri, iktidarın hedefi lmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda Halkevi Şubesi  “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti” yaptıkları gerekçesiyle mühürlendi. Mühürleme kararına itiraz eden Halkevleri üst mahkemelerce haklı bulundu. (Sendika.org)


Üye OlÜye Girişi