Kendi işini kurmak isteyen eşe 500 bin euro

 

Doğanlar Holding'den şirket içi kavgalara çözüm için Aile Anayasası

27.04.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
"Altın Günü"ne katıldığı gerekçesiyle gelinini Genel müdürlükten azleden Doğanlar Holding Başkanı Davut Doğan, "Eşlerimiz ayrı bir iş kursun ama bize rakip olmasınlar" diyor
 
 
Müdür yaptığı gelinini altın gününde yakaladığı için görevinden azleden Doğanlar Yatırım Holding Başkanı Davut Doğan, bu olumsuzluğa karşın girişimcilikte kadınlara güvenini kaybetmediği belirterek, "eşlerimizden kendi işini kurmak isteyen olursa  500 bin euroya kadar sermaye veriyoruz" dedi.
 
Mobilya sektörünün önemli markalarından Doğtaş'ın patronu Davut Doğan, Türk şirketlerinin en büyük sorunu olan aile kavgalarına farklı bir yaklaşımla çözüm bulmasıyla dikkati çekiyor. 
Altı kardeşiyle yönettiği şirketlerinin kurumsallaşması için ‘aile anayasası’ yazıp ‘aile meclisi’ kurduklarını belirten genç işadamı; “En kritik karar; ‘eşlerimiz yani gelinler şirkette çalışmayacak’ oldu. Bu kural bazı deneyimlerden sonra çıktı. Bir gelinimizi şirkette müdür yapmıştık. Bir gün onun sorumluluğundaki bir iş için acil toplantı gerekti. Kendisini arayınca yerinde bulamadım. Cepten arayıp nerdesin kızım deyince, ‘Altın günümüz vardı ordayım’ dedi. Bunun üzerine kardeşler olarak bu kararı aldık. Bu, bizim kadınlara negatif ayrımcılık yaptığımız anlamına gelmiyor. Eşlerimizden kendi işini kurmak isteyene bir üst limit (500 bin euro) çerçevesinde sermaye veriyoruz. Şu anda kendi işini kuran bir gelinimiz var. Şartımız ayrı iş kuracak bize rakip olmayacak.”
 
İKİNCİ KUŞAĞA KISITLAMA YOK
 
Davut Doğan, kadınlarla ilgili kısıtlamanın sadece kendi işleri için olduğunu ikinci kuşak için sınırlama olmadığını belirtti. Doğan, “İkinci kuşakta erkek ya da kız 14 yaş staj, 16 yaş aile meclisine giriş (şu anda 21 kişi), 18 yaş çalışma hakkı anlamına geliyor. Bu gruptakilerin aile şirketlerinde çalışabilmeleri için de çok iyi bir eğitim ve C.V. gerekiyor. Mesela alanında master yapmamışsa müdür olamazlar” diye konuştu. (hürriyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi