Kentli kadınlara, üretici kadınlardan 'tarhana' dersi

 

Türkiye'de ilk köy tiyatrosu ve üretici kooperatifinin kurulduğu Urla Bademler'de üretici kadırlar, Tülay Aktaş Güç Birliği yönetici ve üyesi kadınlara geleneksel tarhana yapımını öğretti

18.09.2018
Yazı Boyutu:  
Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Platformuna bağlı kadın derneklerinin yönetici ve üyeleri, kısa bir süre önce hizmete giren İzmir’in Urla İlçesindeki Bademler Doğal Yaşam Köyü’nde, üretici kadınlardan geleneksel tarhana yapımını öğrendi.
Bademler Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi tarafından işletilen Doğal Yaşam Köyü’nde “Geleneksel Tarhana Atölyesi”nde yapılan tarhanalar, dernek üyeleri tarafından satın alındı.Özellikle kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmezi tarhana yapımı Bademler Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifine ortak kadınlar tarafından geleneksel yöntemlerle yapıldı. Üretici kadınlar, tarhananın yapımını başında sonuna atölyeye katılanlara uygulamalı olarak anlatmadan önce kıl çadırda satışa sundukları ev yapımı reçel, börek, ekşi mayalı ekmek, zeytin, çökelek ve biber sosundan oluşan kahvaltı ikram etti.   

Kırsal turizmin güzel örneği
Üretici kadınlar, sundukları organik kahvaltıdan sonra, tarhananın ham maddesi olan soğan, domates, kırmızıbiber ve tarhana otunu bir kazana koyarak odun ateşinde pişirdi, ardından pişen tarhanayı elleriyle yoğurduktan sonra atölye katılımcılarıyla birlikte çarşafların üstüne sererek kurutmaya bıraktı. Yapılan tarhana dernek üyesi kadınlar tarafından satın alındı.
Geçtiğimiz aylarda açılışı gerçekleştirilen Doğal Yaşam Köyü, Türkiye’ye örnek olacak bir projeyle yaşama geçti. 

Kooperatif Başkanı: Tamamen doğal ürün kullanıyoruz
Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sever, “Konuklarımıza çiçek, sebze ve meyve üretimiyle burada bulundurduğumuz hayvanlarımızla tam anlamıyla doğal yaşam sunuyoruz. Köyümüzde bungalov evlerde kalanlar, doğayla iç içe, alanımızda yer alan gölet çevresinde yürüyüş yapıp, mutfağımızdaki doğal ürünlerle günlerini geçirme şansına sahipler. Ayrıca köyümüzde kurduğumuz marketimizden Türkiye’nin her yöresindeki kooperatiflerimizin ürettiği sağlıklı ürünleri satıyoruz. Yerli tohum buğdaydan zeytinyağına, etinden yoğurduna kadar ürünler bulunduruyoruz. Toplantı salonuyla küçük grupları konuk edebiliyoruz”dedi.
Kentlileri toprakla buluşturuyor
Kentlileri kırsal yaşamla, toprakla buluşturmayı amaçlayan Doğal Yaşam Köyü kooperatif alanının içinde, bungalov evleri, üretim yerleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, meyve ağaçları, köy ürünlerinin yer aldığı satış sunumları, toplantı salonlarıyla üretimin gerçekleştirildiği cam seralar bulunuyor.   (Güler Bilgen)

Üye OlÜye Girişi