Kentsel dönüşüme gözdağı!

 

Kadifekale'de kentsel dönüşümde yıkılan evlerin yerine dikilen ağaçlaryakıldı

28.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan evlerin yerine dikilen zeytin ve çam ağaçlarından yüzlercesi kasıtlı çıkarıldığı sanılan yangında yandı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale'deki kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından, 2 binden fazla konutun yıkılmasıyla kazanılan 420 bin metrekarelik alanın büyük bölümü ağaçlandırdı. Alana zeytin, çam, fıstık çamı, ligustrum, leylandi, defne, ıhlamur, dut, pembe çiçekli akasya ve meşe dahil binlerce ağaç dikildi. Yüzlerce işçinin aylardır burayı yeşillendirmek için çalışıp verdiği emekler hiçe sayıldı. Son bir haftada işçilerin öğle ve akşam paydos saatlerini fırsat bilen yeşil düşmanları, çıkardıkları yangınlarla yüzlerce çam ve zeytin ağacını yaktı.

Yangınların daha da büyüyüp diğer ağaçları da kül etmesi itfaiye tarafından alevlerin söndürülmesiyle engellendi. Daha geçtiğimiz günlere kadar yemyeşil bir görünüme sahip olan alan, kömür rengine büründü, çevreye yanık kokusu yayıldı. Aynı bölgede geçen yıl da dikilen fidanların büyük bölümü bölgede otlatılan keçi sürüleri tarafından kemirilmişti. (dha)

 

 

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi