Kepez Belediyesi'nden 'erkek erkeğe' 8 Mart etkinliği

 

Kepez Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde “Kepez’de Kadın Olmak” adıyla düzenleyeceği panelin tüm konuşmacıları erkek.

26.02.2019
Yazı Boyutu:  
Çanakkale'nin Kepez beldesinde, iki dönemdir belediye başkalığı yapan ancak partisinin üçüncü kez aday göstermediği  CHP'li Ömer Faruk Mutan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde düzenleyeceği panelin moderatörü dahil tüm konuşmacılarını "erkeklerden" seçti. 

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Mehmet Şahin'in yapacağı panelde konuşmacı olarak 31 Mart yerel seçimlerine katılacak siyasi partilerin tümü erkek olan adayları “Kepez’de Kadın Olmak” sorununu tartışacak.   

Kepez Belediyesi'nin  8 Mart panel afişinde, yer alacak isimler şöyle sıralandı: 

"CHP Kepez Belediye Başkan adayı Birol Arslan, AKP Kepez Belediye Başkan adayı Alper Altınok, MHP Kepez Belediye Başkan adayı Serkan Ön, DSP Kepez Belediye Başkan adayı Erhan Özel ve Bağımsız Kepez Belediye başkan adayı Gökhan Bayram."

Belediyenin "Kepez’de Kadın Olmak” başlığıklı paneline ve sosyal medyada paylaşılan afişine pek çok tepki geldi.“YEREL SEÇİM GELİRKEN ERKEKLERİN KENDİLERİNİ ANLATMASI GEREK”

Bianet'in haberine göre afişe dair Çanakkale Kepez Belediyesi'nin açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi.

"Erkeklerin de kendilerini anlatmaya ihtiyacı var" oldu. Haberde Özel Kalem Müdürü'nün panelin doğru olduğunu söylediği ve “bayanlara” dair başka etkinlikleri de olabileceğini söylediği aktarıldı. Özel Kalem Müdürü’nün “Aynı gün başka etkinlikler de olacak. Biliyorsunuz yerel seçimler geliyor. Sekiz bayan muhtar adayı da var. Onların isimlerini yazmadık görsele. Onlar da birer cümle ile kendilerini anlatacak. Ama, yerel seçim gelirken erkek adayların kendilerini anlatmaları gerekiyor. Onların kendilerini anlatmaya ihtiyacı var.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Üye OlÜye Girişi