Kerkük'te 'Kürdistan  için referandum' kararı

 

Kerkük İl Meclisi, kentin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlanması için referandum yapılmasını kararlaştırdı.

04.04.2017
Yazı Boyutu:  
Kerkük İl Meclisi'nde Türkmen ve Arap üyeleri kararın alındığı oturumu boykot etti.

BBC Türkçe'nin AA mahreçli haberine göre, oturum sonrası Kürt üyelerle ortak basın toplantısı düzenleyen Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, "Kerkük'ün tartışmalı bölgeler statüsünden çıkıp, kaderinin tayin edilmesi için il meclisi olarak referandum yapılması kararı aldık. Referandum talebimizi Irak merkezi hükümetine iletiyoruz. Kerkük halkının artık bekleyecek gücü kalmadı." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: Kerkük'te PKK'ya izin vermeyeceğiz

Doğan Haber Ajansı'na göre ise Rebwar Talabani, Irak'ta eski başbakanlar İbrahim Caferi ve Nuri Maliki döneminden bu yana gündemde olan 140'ıncı maddenin uygulanmasının geciktirildiğini öne sürerek, "Kerkük halkının oyalanmaya gücü kalmadı" dedi.

Kerkük İl Meclisi 'bayrak kararı'nı tanımadı

Kerkük İl Meclisi ayrıca Irak Parlamentosu'nun Cumartesi günü aldığı, kentteki kamu binalarına IKBY bayrağının asılmasını yasaklayan kararını da tanımadı.

Meclis binasına IKBY bayrağı çekilmesi, Bağdat yönetiminin tepkisine neden olmuştu.

Irak Parlamentosu'nun aldığı karar gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarının binalarına yalnızca Irak bayrağının asılması öngörülüyor.


Üye OlÜye Girişi